Як припинити поруку?
Ми знаємо всі законні способи, як припинити поруку. В основному припинення поруки здійснюється через суд.
Отримавши судове рішення про припинення поруки його потрібно віднести в банк.

Припинення поруки через суд.
Що потрібно знати, для того щоб розуміти чи можливо припинити вашу поруку?
Найчастіше, при оформленні кредиту, банк вимагає від позичальника привести поручителів, щоб бути впевненим, що позичальник поверне борг за кредитом. Підписуючи договір, поручитель часто не розуміє, яку відповідальність він бере на себе, і які в подальшому можуть настати наслідки. Поручитель сподівається, що основний позичальник буде своєчасно сплачувати кредит, і проблем виникнути не може, максимум що може бути, це дзвінок з банку з вимогою вплинути на позичальника, щоб він своєчасно погашав кредит. Насправді – це не так. Твердження: «якщо я кредит не брав, то і не повинен віддавати», тут не працює. Підписуючи договір поруки ви стаєте таким же позичальником, як і особа, яка отримувала кредит. Якщо основний позичальник перестане виконувати зобов’язання за кредитним договором, ви відповідаєте перед банком точно в такому ж обсязі що і він.
Банк має право звернутися до суду з позовом до поручителя і стягнути повністю весь борг за кредитом, включаючи нараховані відсотки, пені та штрафи.
Після отримання судового рішення, банк може заарештувати і продати в рахунок погашення боргу по кредиту майно поручителя, а якщо такого майна немає, то борг буде вираховуватися із заробітної плати чи інших доходів поручителя. Єдине чим законодавець захищає права поручителя це те, що після сплати кредиту у поручителя виникає право регресної вимоги до основного боржника.
Насправді не все так погано, як здається, в законодавстві України існує декілька способів, як припинити поруку, вірніше кілька умов, при яких порука припиняється.
Припинення Поруки за Кредитним договором.
По - перше:
Договір поруки за своєю правовою природою — строковий договір. При його укладенні сторони повинні вказати строк його дії (місяць, рік, два) або конкретну дату закінчення строку поручительства. Як правило, у більшості договорів поруки це вимога законодавства банками не дотримується, і тоді вступають в дію норми цивільного кодексу, які говорять, про те, що, якщо в договорі не встановлений строк дії поруки, то поручительство діє протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов’язання.
Коли порука припиняється?
1. Якщо згідно кредитного договору закінчився строк дії кредиту, то поручительство припиняється через шість місяців з дня закінчення строку кредитного договору;
2. Якщо під час дії кредитного договору, до дати його закінчення, банк, у зв’язку з наявністю порушень строків оплати за кредитним договором, надіслав основному позичальнику за кредитом лист з вимогою достроково повернути весь кредит, то порука припиняється через шість місяців з дати дострокового повернення кредиту, зазначеної в листі банку;
3. На сьогоднішній момент існує судова практика, що весь кредит складається з безлічі шматочків зобов’язань (періодичних платежів), зі своїми строками повернення та позовною давністю. У разі, якщо після прострочення оплати по кожному з платежів пройшло більше шести місяців, то порука припиняється або в цілому, або в частині платежів, по яким після настання строку оплати пройшло більше ніж півроку.

По - друге:
Законодавство України захищає поручителя від недобросовісних дій кредитора і позичальника шляхом заборони одностороннього збільшення зобов’язань поручителя. Дуже часто в кредитному договорі передбачена можливість одностороннього збільшення банком процентної ставки та збільшення кредитного ліміту. Часто в процесі обслуговування кредиту, на якомусь з етапів банк та позичальник укладають додаткову угоду, змінюють розмір процентної ставки, пені, роблять кредитні канікули, відстрочують дати виконання зобов’язань, що призводить до збільшення періоду нарахування відсотків. Такі дії призводять до припинення поруки з моменту будь-якого збільшення основного зобов’язання без згоди поручителя. Якщо між банком і позичальником підписувалися будь-які додаткові угоди до кредитного договору, і зміни у договір поруки не вносилися, або не було письмової згоди поручителя на такі зміни, то можна сміливо говорити, що порука припинилася.
По - третє:
Судова практика свідчить, що порука припиняється у разі смерті поручителя або ліквідації юридичної особи, оскільки за правовою природою порука є особистим зобов’язанням і не може бути успадкована іншими особами.
Таким чином, банк не може пред’явити спадкоємцям поручителя будь-які вимоги про погашення заборгованості за кредитом.
Якщо ви є поручителем за чиїмось кредитом, перш ніж виконувати вимоги банку про погашення боргу за позичальника, проконсультуйтеся спочатку з адвокатом по кредитах, цілком можливо, що договір поруки вже давно втратив силу, а банк користуючись юридичною неграмотністю поручителя намагається з вас його вибити.
Оставить заявку на звонок:
Карта проезда: