Як скористатися нашими юридичними послугами по скасуванню виконавчого напису нотаріуса на кредитному договорі?
Зателефонуйте нам і отримаєте безкоштовну юридичну консультацію по телефону стосовно скасування вашого виконавчого напису. Наш офіс знаходиться в Києві на Хрещатику. Працюємо з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 19:00 За домовленістю можлива зустріч з клієнтом в неробочий час або вихідні дні.

На підставі якого закону вчиняється виконавчий напис?
Виконавчий напис вчиняється нотаріусом на підставі Закону України «Про нотаріат» та постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172 «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів».
Згідно зі ст. 88 Закону України «Про нотаріат», нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем.
Виконавчий напис може бути вчинений для стягнення таких боргів (заборгованості):
- звернення стягнення на предмет іпотеки;
- стягнення заборгованості за кредитним договором (дана норма визнана судом незаконною) але банки та фінансові організації активно продовжують вчиняти виконавчі написи;
- стягнення заборгованості на підставі нотаріального договору поруки;
- стягнення заборгованості, пов’язаної з авторським правом;
- стягнення заборгованості з батьків на утримання дітей у закладах освіти;
- стягнення заборгованості з військовослужбовців, залучених до матеріальної відповідальності;
- повернення об’єкту лізингу;
- стягнення орендної плати за комунальні об’єкти;
- стягнення заборгованості за векселями;
- стягнення заборгованості за аграрними розписками;
- стягнення заборгованості за дивидентами;
Виконавчий напис вчиняється нотаріусом за умови, що документи, які були подані йому кредитором, підтверджують безспірність заборгованості позичальника перед кредитором.
При цьому, виконавчий напис не може бути вчинено, якщо з дня виникнення строку виконання зобов’язання минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, організаціями та установами – не більше одного року.
Згідно реєстру виконавчих проваджень, кількість виконавчих написів нотаріуса в Києві за 2019-2020 роки становило декілька десятків тисяч. З них оскаржено було не більше 10-ти відсотків.
Що таке виконавчий напис нотаріуса?
Виконавча напис нотаріуса – це виконавчий документ, на відміну від виконавчого листа, що видається приватним чи державним нотаріусом на підставі поданих стороною договору документів з доказами невиконання другою стороною зобов’язань. Виконавча напис нотаріуса вчиняється на нотаріально посвідчених договорах або на кредитних договорах. На підставі виконавчого напису кредитор може без суду стягнути з боржника кошти, або повернути назад майно. Виконавчий напис нотаріусом вчиняється при дотриманні безспірності вимог. Кредитор повинен подати нотаріусу докази безспірності вимог, та інші документи, передбачені переліком документів, за якими стягнення заборгованості проводиться у безспірному порядку.
На відміну від судового розгляду, нотаріус не викликає ні боржника, ні кредитора, не опитує думки і заперечення сторін, він перевіряє подані кредитором документи, і якщо вони підтверджують безспірність, то видає виконавчий напис.
Така система покликана захищати інтереси кредитора від тривалих судових спорів, у випадках, якщо наявність боргу та його розмір є незаперечним фактом. Часто банки, маючи в розпорядженні кишенькових нотаріусів, зловживають такими правами, і при наявності найменшого прострочення, налічують величезні пені і штрафи, незважаючи на строки позовної давності, а потім всі ці суми переносяться в виконавчий напис нотаріуса і стягуються з боржника за рахунок його майна.
Останнім часом також дуже популярною стала практика прийняття банками у власність заставного майна через нотаріусів. По аналогії з виконавчим написом, прийняття у власність також оскаржується та скасовується через суд.
Для таких випадків законодавець передбачив можливість оскарження та скасування виконавчого напису нотаріуса.

Як скасувати виконавчий напис нотаріуса:
Як вже описувалося раніше, повинні бути дотримані умови безспірності заборгованості. Якщо в момент вчинення напису боржник не був згоден з розміром боргу, і це письмово зафіксовано, то нотаріус вже не мав права вчиняти виконавчий напис. Якщо ви підозрюєте, що кредитор має намір найближчим часом звернутися до нотаріуса, потрібно швидко написати кредитора і нотаріусу письмові заперечення на розмір боргу, який вам виставляє банк. Якщо у вас виникло прострочення по кредиту або іншого зобов’язання, краще, звичайно, звернутися до досвідченого юриста, який підготує всі необхідні документи, і кредитор не зможе стягнути борг через виконавчий напис нотаріуса. Другим варіантом для оскарження виконавчого напису нотаріуса є наявність будь-якого судового спору між кредитором і боржником стосовно суми боргу. Якщо на момент вчинення виконавчого напису в суді слухався будь-який спір, то заборгованість вже не безспірна, навіть, якщо це був позов кредитора про стягнення заборгованості за кредитним договором. Наявність судового спору вже передбачає розбіжності сторін, які можуть бути вирішені виключно в судовому порядку.
Якщо під час вчинення виконавчого напису, мали місце перераховані вище ситуації, і ви були не згодні з розміром боргом, виставленим банком, дзвоніть нам, і наші юристи через суд оскаржать і скасують виконавчий напис нотаріуса, вчинений кредитором.

Інші умови для скасування виконавчого напису нотаріуса.
Існують інші умови, при недотриманні яких, виконавчий напис може бути визнаний таким, що не підлягає виконанню. Законом України «Про нотаріат» передбачені наступні вимоги до виконавчого напису. В ньому повинні бути зазначені дата, місце вчинення, прізвище нотаріуса, ідентифікаційні дані боржника і кредитора, включаючи місце народження та роботи, розрахунок суми, що підлягає стягненню, період, за який проводиться стягнення, сума державного мита, реєстраційний номер, дата набрання чинності, строк для пред’явлення до примусового виконання, печатку і підпис нотаріуса. Перед зверненням до нотаріуса, кредитор повинен надіслати боржнику та іпотекодавцю лист з вимогою погасити весь борг (чи прострочену суму) протягом 30 днів. І виключно після отримання боржником вказаного листа і не виконання зобов’язань (непогашення прострочки по кредиту), кредитор має право йти до нотаріуса та вчиняти виконавчий напис. Причому лист повинен містити попередження, що у разі не виконання вимог кредитора, він звернеться до нотаріуса із заявою про вчинення виконавчого напису. Лист може бути складено і надіслано боржнику безпосередньо нотаріусом на спеціальному нотаріальному бланку.
Законом передбачено, що виконавчий напис може бути вчинений нотаріусом, якщо з моменту виникнення прострочення минуло не більше трьох років (кредитором не пропущено строк позовної давності). Відсутність у виконавчому написі його істотних умов, пропуск строку позовної давності, або ненадання боржнику терміну для добровільного погашення простроченої заборгованості також є підставою для його оскарження та скасування.
Ми не раз стикалися з оскарженням виконавчого напису, і знаємо на що потрібно звертати увагу щоб домогтися успіху в суді.


Чи можуть зробити виконавчий напис по кредитній карті або за онлайн кредитом?
Сьогодні кредитори і банки активно користуються прогалинами в законодавстві, які дозволяють зробити виконавчий напис на підставі договору про видачу кредиту по кредитній карті.
У такому разі банк без суду одержує виконавчий документ, на підставі якого оперативно арештовується майно та рахунки боржника, знімаються гроші з його зарплати і пенсії.
Виконавчий напис як правило, банк замовляє у свого нотаріуса, і пізніше пред’являє його до виконання своєму приватному виконавцеві, який постійно буде порушувати права боржника.
Чи може приватний виконавець відкрити справу не за місцем проживання боржника?
Законом про виконавче провадження визначено, що виконавче провадження може бути відкрито за місцем проживання чи роботи боржника або за місцем знаходження його майна.
У той же час банки подають виконавчі написи за кредитними договорами своєму «кишеньковому» приватному виконавцеві, який як правило, знаходиться в Києві і працює виключно в інтересах банку.
Для того, що б справу вів потрібний банку приватний виконавець, банк надає виконавцю довідку про нібито відкритий банківський рахунок боржника в місті Києві, що штучно створює для виконавця підстави для прийняття такої справи в роботу.
Ми успішно оскаржуємо такі незаконні дії приватних виконавців та скасовуємо постанови про відкриття виконавчих проваджень, оскільки рахунок боржника без наявності на ньому коштів не свідчить про наявність майна боржника у такому банку.
Чи можна скасувати виконавчий напис за кредитом в суді?
У 90% випадків, банки та нотаріуси порушують закон при вчиненні виконавчого напису.
Наша судова практика свідчить про те, що виконавчий напис на кредитному чи іпотечному договорі, який було вчинено після 25.02.2017 р. можна скасувати зі стовідсотковою впевненістю.
Головне – скласти правильну позовну заяву і подати до суду, а також надати судді відповідну судову практику.
Відшкодування витрат на адвоката:
У зв’язку з великою кількістю справ, пов’язаних з оскарженням виконавчих написів, до нас часто звертаються клієнти з питанням про можливості відшкодування витрат на правову допомогу з банку.
Наша юридична компанія є офіційно зареєстрованою юридичною особою згідно з законодавством України, має відкритий рахунок в банку і може приймати платежі за договорами надання юридичних послуг, в тому числі і від фізичних осіб.
З кожним клієнтом укладається офіційний договір про надання юридичної допомоги, клієнт вносить платежі за договором через банківський рахунок.
Пізніше суду надаються всі квитанції про оплату послуг адвоката, після чого суд стягує витрати на адвоката і судовий збір з відповідача, тобто з банку, чи іншої колекторської установи.
Чи може виконавець заарештувати зарплатний рахунок боржника?
Після відкриття виконавчого провадження, виконавець арештовує всі рахунки боржника, включаючи зарплатний рахунок, пенсійний рахунок або рахунок для отримання аліментів, соціальної допомоги і тому подібні.
Арешти з рахунків боржника можуть бути зняті шляхом подання позову про скасування виконавчого напису або шляхом скасування постанови виконавця про відкриття виконавчого провадження.
Накладення арешту на зарплатний рахунок, пенсійний рахунок та рахунок для соціальних виплат — є незаконним, однак це не зупиняє жодного приватного виконавця. А для зняття арешт також можливо звернутися до банку зі скаргою, оскільки в обов’язки банку входить повертати приватному виконавцеві постанови про накладення арешту, які не відповідають чинному законодавству України.
Яка інформація зазначається у виконавчому написі?
У виконавчому написі нотаріусом зазначається:
- дата (рік, місяць, число) його вчинення, посада, прізвище, ім’я, по батькові нотаріуса, який вчинив виконавчий напис;
- найменування і адреса кредитора (стягувача);
- найменування, адреса, дата і місце народження боржника, місце роботи (для громадян), номери рахунків в установах банків (для юридичних осіб);
- строк, за який провадиться стягнення;
- суми, що підлягають стягненню, або предмети, які підлягають витребуванню, в тому числі пеня, проценти, якщо такі належать до стягнення;
- розмір плати, сума державного мита, що сплачується стягувачем, або мита, яке підлягає стягненню з боржника;
- номер, під яким виконавчий напис зареєстровано;
- дата набрання чинності;
- строк пред’явлення до виконання виконавчого напису.
Виконавчий напис вчиняється на кольоровому нотаріальному бланку, завіряється печаткою нотаріуса і підшивається до документу, яким визначено зобов’язання боржника (Кредитного договору, Іпотечного чи іншого договору).
Якщо у виконавчому написі нотаріуса відсутні обов’язкові елементи, його можна оскаржити в суді.
Чому банки та колектори так люблять вчиняти виконавчі написи?
Ми звикли до того, що банки або кредитори, як правило, у разі наявності заборгованості у боржника, звертаються з позовом до суду про стягнення заборгованості за кредитним договором. Мінусом цієї процедури для кредитора є те, що розгляд справи в суді може зайняти роки, якщо позичальника буде захищати адвокат, який розбирається у банківських спорах. За час розгляду справи кредитор по суті втрачає важелі тиску на боржника, що для кредитора є неприпустимим.
Звернувшись до нотаріуса для вчинення виконавчого напису банк отримує можливість заарештувати майно боржника, описати і опечатати його нерухоме майно, що приносить перевагу. Оголосити автомобіль в розшук і вилучити його. Після таких дій багато боржників йдуть назустріч банку і починають домовлятися з ним на невигідних для себе умовах.
Виконавчий напис нотаріуса – швидка можливість для кредитора стягнути борг.
У той же час поспішність вчинення виконавчого напису і низька якість підготовки документів дає широкий спектр підстав для подання позову про оскарження виконавчого напису.

До якого суду подається позов про оскарження виконавчого напису?
Для оскарження виконавчого напису необхідно підготувати і подати позов до суду.
Позовна заява про оскарження виконавчого напису подається до місцевого суду, в залежності від сторін, вказаних у позові.
Підсудність місцевого суду є альтернативною: позов може бути поданий за місцем знаходження відповідача (Банку), за місцем виконання виконавчого напису, або за місцем знаходження нерухомого майна, якщо виконавчий напис вчинено на підставі договору іпотеки.
У Києві справи про скасування виконавчого напису розглядають як правило районні суди міста. Якщо напис вчинено щодо юридичної особи – тоді позов розглядається Господарським судом м. Києва.
Чи можливо призупинення дію виконавчого напису на період суду?
У тому випадку, якщо виконавчий напис знаходиться на примусовому виконанні у виконавчій службі, можлива процедура зупинення виконавчого провадження.
Для цього необхідно звернутися до суду з заявою про забезпечення позову шляхом зупинення виконавчого провадження.
Виконавчі дії можна призупинити на підставі ухвали суду.
Як правило, суди йдуть на зустріч позичальникам і виносять ухвали про зупинення виконавчого провадження на період розгляду справи про оскарження виконавчого напису.
Як виграти суд про скасування виконавчого напису?
Готуючи позов про скасування виконавчого напису, юрист повинен розуміти, що виконавчий напис вчиняється нотаріусом на підставі пакету документів, який був наданий кредитором.
Як правило, працівники банків не педантично ставляться до підготовки документів, які подаються нотаріусу, та до їх якості.
Якщо ретельно проаналізувати документи, подані нотаріусу і самий виконавчий напис, можна знайти багато порушень, допущених при вчиненні виконавчого напису.
Найчастіші помилки при поданні документів нотаріусу:
- нотаріусу не подані докази вручення боржнику вимоги про дострокове повернення боргу;
- нотаріусу не поданий повний і безперечний розрахунок заборгованості;
- заборгованість за пенею розрахована в іноземній влаюті;
- до вчинення виконавчого напису боржник подавав кредитору або нотаріусу письмову заяву про незгоду з розміром боргом;
- до вчинення виконавчого напису між боржником і кредитором був ініційований спір в суді про стягнення заборгованості за кредитним договором або про оскарження розміру і порядку нарахування основного боргу чи процентів;
- виконавчий напис вчинено з пропуском строків позовної давності
- виконавчий напис вчинено не на підставі документу, яким визначено зобов’язання або такий документ не підшитий до виконавчого напису;
- сума боргу, зазначена у виконавчому написі відрізняється від суми, вказаної у вимозі про дострокове повернення боргу.

Судова практика стосовно визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.
18 липня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду в рамках справи №295/9295/16-ц, провадження № 61-28525св18 (ЄДРСРУ № 83142667) досліджував питання безспірності заборгованості та строку для звернення до нотаріуса із заявою про вчинення виконавчого напису.
Відповідно до статті 18 ЦК України нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.
Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами та посадовими особами органів місцевого самоврядування встановлюється Законом України «Про нотаріат» та іншими актами законодавства України (частина перша статті 39 Закону України «Про нотаріат»). Таким актом є, зокрема Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 (далі — Порядок вчинення нотаріальних дій).
Вчинення нотаріусом виконавчого напису — це нотаріальна дія (пункт 19 статті 34 Закону України «Про нотаріат»). Правовому регулюванню процедури вчинення нотаріусами виконавчих написів присвячена Глава 14 Закону України «Про нотаріат» та Глава 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій.
Так, згідно зі статтею 87 Закону України «Про нотаріат» для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 88 Закону України «Про нотаріат» визначено умови вчинення виконавчих написів. Відповідно до приписів цієї статті Закону нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями — не більше одного року. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.
Порядок вчинення нотаріальних дій містить такі самі правила та умови вчинення виконавчого напису (пункти 1, 3 Глави 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій).
Крім того, підпунктами 3.2, 3.5 пункту 3 Глави 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій визначено, що безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172 (далі — Перелік документів). При вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у вказаному Переліку документів. При цьому Перелік документів не передбачає інших умов вчинення виконавчих написів нотаріусами ніж ті, які зазначені в Законі України «Про нотаріат» та Порядку вчинення нотаріальних дій.
Нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акта має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти (стаття 50 Закону України «Про нотаріат»).
За результатами аналізу вищенаведених норм можна дійти таких висновків.
Вчинення нотаріусом виконавчого напису — це нотаріальна дія, яка полягає в посвідченні права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. При цьому нотаріус здійснює свою діяльність у сфері безспірної юрисдикції і не встановлює прав або обов`язків учасників правовідносин, не визнає і не змінює їх, не вирішує по суті питань права. Тому вчинений нотаріусом виконавчий напис не породжує права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, а підтверджує, що таке право виникло в стягувача раніше. Мета вчинення виконавчого напису — надання стягувачу можливості в позасудовому порядку реалізувати його право на примусове виконання зобов`язання боржником.
Отже, відповідне право стягувача, за захистом якого він звернувся до нотаріуса, повинно існувати на момент звернення. Так само на момент звернення стягувача до нотаріуса із заявою про вчинення виконавчого напису повинна існувати й, крім того, також бути безспірною, заборгованість або інша відповідальність боржника перед стягувачем.
Безспірність заборгованості чи іншої відповідальності боржника — це обов`язкова умова вчинення нотаріусом виконавчого напису (стаття 88 Закону України «Про нотаріат»). Однак характер правового регулювання цього питання дає підстави для висновку про те, що безспірність заборгованості чи іншої відповідальності боржника для нотаріуса підтверджується формальними ознаками — наданими стягувачем документами згідно з Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів.
Захист прав боржника у процесі вчинення нотаріусом виконавчого напису відбувається у спосіб, передбачений підпунктом 2.3 пункту 2 Глави 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій, — шляхом надіслання іпотекодержателем повідомлень — письмової вимоги про усунення порушень іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця. Натомість нотаріус вирішує питання про вчинення виконавчого напису на підставі документів, наданих лише однією стороною, стягувачем, і не зобов`язаний запитувати та одержувати пояснення боржника з приводу заборгованості для підтвердження чи спростування її безспірності.
(!!!) Таким чином, вчинення нотаріусом виконавчого напису відбувається за фактом подання стягувачем документів, які згідно з відповідним Переліком є підтвердженням безспірності заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем. Однак сам по собі цей факт (подання стягувачем відповідних документів нотаріусу) не свідчить про відсутність спору стосовно заборгованості як такого.
З урахуванням приписів статей 15, 16, 18 ЦК України, статей 50, 87, 88 Закону України «Про нотаріат» захист цивільних прав шляхом вчинення нотаріусом виконавчого напису полягає в тому, що нотаріус підтверджує наявне у стягувача право на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. Це право існує, поки суд не встановить зворотного. Тобто боржник, який так само має право на захист свого цивільного права, в судовому порядку може оспорювати вчинений нотаріусом виконавчий напис: як з підстав порушення нотаріусом процедури його вчинення, так і з підстав неправомірності вимог стягувача (повністю чи в частині розміру заборгованості або спливу строків давності за вимогами у повному обсязі чи в їх частині), з якими той звернувся до нотаріуса для вчиненням виконавчого напису.
Можливість звернення стягнення на предмет іпотеки передбачена як загальним Законом України «Про нотаріат», так і спеціальним Законом України «Про іпотеку».
При цьому стаття 33 Закону України «Про іпотеку» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачала, що у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов`язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов`язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки. Право іпотекодержателя на звернення стягнення на предмет іпотеки також виникає з підстав, встановлених статтею 12 цього Закону. Звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя.
Частинами першою, другою статті 35 цього Закону визначено, що у разі порушення основного зобов`язання та/або умов іпотечного договору іпотекодержатель надсилає іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця, письмову вимогу про усунення порушення. В цьому документі зазначається стислий зміст порушених зобов`язань, вимога про виконання порушеного зобов`язання у не менш ніж тридцятиденний строк та попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання цієї вимоги. Якщо протягом встановленого строку вимога іпотекодержателя залишається без задоволення, іпотекодержатель вправі розпочати звернення стягнення на предмет іпотеки відповідно до цього Закону.
Положення частини першої цієї статті не є перешкодою для реалізації права іпотекодержателя звернутись у будь-який час за захистом своїх порушених прав до суду у встановленому законом порядку.
ВИСНОВОК: Вирішуючи спір про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, суд не повинен обмежуватися лише перевіркою додержання нотаріусом формальних процедур і факту подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника згідно з Переліком документів.
Для правильного застосування положень статей 87, 88 Закону України «Про нотаріат» у такому спорі суд повинен перевірити доводи боржника у повному обсязі й установити та зазначити в рішенні, чи справді на момент вчинення нотаріусом виконавчого напису боржник мав безспірну заборгованість перед стягувачем, тобто чи існувала заборгованість взагалі, чи була заборгованість саме такого розміру, як зазначено у виконавчому написі, та чи не було невирішених по суті спорів щодо заборгованості або її розміру станом на час вчинення нотаріусом виконавчого напису.
Вказаний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 березня 2019 року у справі № 137/1666/16-ц (провадження № 84цс19).
Окремо необхідно вказати, що строк давності для вчинення виконавчого напису нотаріуса повинен бути прямо передбачений саме законом, і не може бути змінений домовленістю сторін, тому загальний строк для звернення до нотаріуса із заявою про вчинення виконавчого напису становить три роки, незалежно від суб`єктного складу сторін правовідносин, а якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено іншу позовну давність, виконавчий напис видається у межах цього строку.
Вказаний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 02 липня 2019 року у справі № 916/3006/17, провадження № 12-278гс18 (ЄДРСРУ № 83589983) .
Оставить заявку на звонок:
Карта проезда: