Реструктуризація кредиту — це будь-яка додаткова угода до основного кредитного договору, що укладається з метою зменшення фінансового навантаження на кредитного позичальника. Тобто, це продовження строку дії кредитного договору, відстрочка оплати накопиченого боргу, зменшення відсотків на даному етапі за рахунок майбутніх періодів, розбиття на частини існуючої заборгованості, зміна інших істотних умов кредитного договору.
Для чого це робиться?
Банкам не вигідно звертатися до суду і в примусовому порядку стягувати заборгованість за кредитом. Їм набагато вигідніше піти на маленькі поступки, щоб не втратити клієнта. Поясню чому. Коли банк звертається до суду, по-перше, клієнт, як правило, перестає платити, а по-друге банк отримує рішення суду з чітко фіксованою сумою боргу, на яку проценти, згідно умовам кредитного договору, він вже не може нараховувати. А якщо замість суду банк вибирає реструктуризацію кредиту, то він, хоч і пізніше, але отримує борг по кредиту плюс відсотки за весь час користування грошима.
Найчастіше реструктуризація кредиту проводиться шляхом рефінансування існуючої заборгованості.
Що це таке? Це коли банк видає новий кредит з однією єдиною метою — щоб ви цими грошима закрили старий кредит. В основному це робиться, якщо потрібно істотно продовжити термін кредиту, або взяти в іпотеку або заставу нове майно поручителя. Така схема вигідна для банка. Банку вигідні будь-які схеми, при яких ви будете добровільно сплачувати кредит та відсотки, нехай навіть і досить тривалий термін.
На законодавчому рівні, немає закону, який зобов’язував би банк провести реструктуризацію кредиту, тому не всі банки погоджуються на реструктуризацію.
У деяких банках вже з самого початку підготовлені свої програми реструктуризації, а позичальник може їх приймати або не приймати. Як правило, такі програми не вигідні для клієнтів. Якщо у вас виникла складна фінансова ситуація, рекомендуємо піти в банк і дізнатися, які програми реструктуризації існують в даному банку, а якщо ні одна з програм вас не влаштовує, то потрібно пропонувати свої умови. Більшість банків погоджуються на реструктуризацію і списання до 80 % від кредитного боргу, якщо ви тривалий час не платите кредит і юридично активно протидієте банку в судах. Надаючи юридичні послуги клієнтам, ми намагаємося домовитися з банком, письмово пропонуємо свої умови, а якщо банк не йде на поступки, то першими подаємо позови до банку, ініціюємо судові процеси, і таким чином змушуємо банк піти на значні поступки. По валютних кредитах банки частіше погоджуються на реструктуризацію, оскільки підписання договору про реструктуризацію вже свідчить, що клієнт згоден з тим, що курс долара значно виріс і йому доведеться віддавати потрійний борг. Цим договором банк мінімізує подальші суперечки з боку клієнта з приводу того, що банк не попередив його про можливі валютні ризики в момент підписання кредитного договору. Пропозицію про реструктуризацію кредиту потрібно подавати в банк у письмовому вигляді. Це пов’язано з тим, що письмове звернення співробітники банку зобов’язані винести на кредитний комітет, який складається з членів правління банку, і які вже на вищому рівні будуть вирішувати погоджуватися на ваші умови реструктуризації чи ні. Важливо завжди складати правильну і обґрунтовану письмову пропозицію про реструктуризацію кредиту. Звичайно, можна спробувати і усно звернутися в банк з пропозицією, але, як правило, усні пропозиції на розгляд кредитного комітету не передаються. Радимо перед письмовим зверненням про реструктуризацію, зібрати необхідні документи, що підтверджують ваш поганий фінансовий стан, зниження зарплати, вимушені витрати, і лише після цього звертатися в банк з пропозицією реструктуризувати кредитну заборгованість. Варто зауважити, що реструктуризація — це внесення змін у всі існуючі угоди щодо кредиту, і якщо в забезпечення кредитних зобов’язань укладені нотаріальні договору застави чи іпотеки, в них також потрібно буде вносити зміни. Як відомо витрати на нотаріальне посвідчення договорів лягають на клієнта. Якщо зобов’язання забезпечені порукою знайомих або родичів, то вам доведеться відривати їх від справ, і приводити в банк для підписання додаткових угод до договорів поруки.
Наша думка:
Не варто погоджуватися на першу пропозицію банку щодо реструктуризації кредиту, якщо вам складно платити, то краще перестати платити кредит, ніж платити його в менших обсягах. Якщо ви проводите платежі в значно меншому розмірі, ніж передбачено графіком, це рівносильно викиданню грошей на вітер. Ваші платежі будуть зараховуватися в рахунок погашення штрафів, пені та можливо поточних відсотків. Дешевше нічого не платити, а потім домовитися з банком про повне погашення кредиту за умови анулювання штрафних санкцій та списання 70% боргу по тілу кредиту та відсотках.
Оставить заявку на звонок:
Карта проезда: