Як самостійно написати позовну заяву до суду.
Якщо у вас виникла потреба у зверненні до суду з позовною заявою, самим простим і вірним виходом буде, звичайно ж, звернення з цим питанням до адвоката (у нас вартість написання позовної заяви – від 2000 грн.). Справа в тому, що процесуальне законодавство практично кожен рік змінюється, і навіть якщо ви знайшли в інтернеті зразок позовної заяви, який повністю підходить під вашу ситуацію, це не означає, що таку позовну заяву буде прийнято судом. Вона може просто не відповідати тим вимогам, які існують на момент подачі позову до суду.

У цій статті ми розглянемо питання, як самостійно написати позовну заяву з нуля.
Якщо ж ви твердо вирішили приступити до самостійного написання позовної заяви, вам необхідно вивчити наступну інструкцію щодо написання позову.
Важлива інформація.
У 2017 році Цивільний процесуальний кодекс України, Господарський процесуальний кодекс України та Кодекс адміністративного судочинства України були викладені в новій редакції. Як це впливає на позовну заяву? Прямим чином. У всіх цих кодексах змінені вимоги до форми позовної заяви та порядку її подання до суду. Більше того, введена можливість подачі позовної заяви до суду в електронній формі. Так сказати «Діджіталізація» судової системи. Більше того, основний упор нових кодексів зроблений саме на електронне судочинство, з метою викорінення непотрібної паперової тяганини. У нових кодексах поки збережена можливість подачі позову в суд у паперовій формі, але не виключено, що надалі держава буде переходити виключно на електронний документообіг. Причому, в розумінні нових кодексів, електронний позов, це не просто відсканована копія звичайного паперового позову надіслана на електронну пошту суду, а документ створений у особистому кабінеті «електронного суду» на сайті судової влади. Для реєстрації в особистому кабінеті електронного суду, недостатньо просто придумати логін і пароль, а потрібно підтвердити свою особу за допомогою особистого електронного цифрового підпису (ЕЦП). Як отримати ЕЦП – це окрема тема розмови. Крім цього, в нових кодексах введені такі поняття як «заява по суті справи», «малозначна справа», «спрощене провадження». Також новими кодексами повністю змінено строки подання апеляційних та касаційних скарг, заяв про перегляд заочних рішень, змінена підсудність справ, змінено ставки судового збору. Саме тому ми не рекомендуємо використовувати скачаний з Інтернету зразок позовної заяви, оскільки він може виявитися застарілим.
В цілому, ЦПК України передбачає кілька видів судочинства:
Особливе провадження (ст. ст. 19, 293 ЦПК);
Позовне провадження: (Загальне та спрощене) (ст. ст. 19, 274, 276 ЦПК);
Наказне провадження (ст. ст. 160, 161 ЦПК).
Але нам ця інформація ні до чого, нас цікавить тільки позовне провадження, а якщо у вас питання щодо стягнення аліментів (25% від всіх видів заробітку), то вам також підійде наказне провадження.
Приступаємо до складання позовної заяви.
Припустимо, ви засвоїли всю вищевказану інформацію і не бачите нічого складного в самостійному написанні позовної заяви до суду. Давайте придумаємо конкретну ситуацію (приклад) і на підставі неї спробуємо скласти позовну заяву.
Приклад: 01 січня 2020 року прокинувшись з бодуна Андрій (що проживає в Голосіївському районі м. Києва) згадав, що вчора випадково пробухав новенький Apple iPhone 11 Pro Max, на який відкладав гроші цілий рік, і який заздалегідь купив у Цитрусі для своєї дружини Алли. У той час, поки Алла відсипалася в ліжку після випитих трьох пляшок шампанського, Андрій одягнувся і поїхав на метро до свого друга Сергія в Оболонський район м. Києва. Своєму другові Андрію розповів про те, що трапилося, і, боячись кари своєї дружини, попросив позичити йому 45 000 гривень. Сергій не зміг відмовити своєму другові в допомозі, і позичив потрібну суму, попросивши натомість написати розписку про отримання грошей у борг. Як словесно, так і у власноручно написаній Андрієм розписці, друзі погодили кінцеву дату повернення грошей – до 31 березня 2020 року. Отримавши бажану суму грошей, Андрій кулею відправився в найближчий магазин мобільних телефонів, і купив своїй дружині Аллі новорічний подарунок.
Минув час, у Андрія виникли непередбачені фінансові труднощі, і Андрій подумав, «віддам гроші товаришу як-небудь потім», «а може, взагалі не віддам, а пофіг». Коли настала дата 31 березня 2020 року, Андрій просто перестав відповідати на дзвінки свого товариша, просто кажучи почав «морозитися».
Отже, давайте на прикладі Андрія і Сергія розглянемо варіант, як подати Сергію позов в суд і повернути свої гроші.
Готуємо шапку позову.
У самій верхній частині шапки позову вказуємо найменування суду, в який ми будемо подавати позов, та його адресу. Для цього потрібно визначитися з підсудністю справи (в який суд будемо подавати позов). Заходимо на офіційний сайт «Судової влади України» https://court.gov.ua і вибираємо потрібний нам суд. В основному всі позови подаються за місцем знаходження відповідача. Відповідачем у нашому випадку буде Андрій, який проживає (прописаний) у Голосіївському районі м. Києва. Відповідно, позов нам потрібно подавати в Голосіївський районний суд м. Києва.
На сайті «Судової влади» вибираємо пункт «Пошук суду».

У випадаючих списках шукаємо потрібний нам суд. Якщо суд в іншому місті, вибираємо інше місто.

Переходимо на суд, який нас цікавить, і в правій частині сторінки буде вся необхідна нам інформація.

Далі, нижче в шапці вводимо інформацію спочатку щодо позивача, потім по відношенню до відповідача. Інформацію необхідно вводити у форматі ПІБ, ідентифікаційний номер, адреса прописки, телефон (якщо відомо), офіційна електронна адреса (якщо відома) і адреса електронної пошти (якщо вона відома). В самому кінці шапки вводимо ціну позову.

Приклад:
Голосіївський районний суд м. Києва
03127, м. Київ, вул. Полковника Потехіна, 14-а
Позивач: Іванов Сергій Іванович
02212, м. Київ, прт. Оболонський, 28, кв. 71
ІПН -000000000000
тел.: 067-111-11-11
офіційна електронна адреса — відсутня
адреса електронної пошти: відсутня
Відповідач: Петров Андрій Петрович
03039, м. Київ, вул. Голосіївська, 16, кв. 4
ІПН 000000000
тел.: 063 000-00-00
офіційна електронна адреса – не відома
адреса електронної пошти: не відомий.
Ціна позову: 45 000 грн.
Готуємо описову частину позовної заяви.
ПОЗОВНА ЗАЯВА
01 січня 2020 року між Івановим Сергієм Івановичем (надалі – Позивач) та Петровим Андрієм Петровичем (надалі – Відповідач) був укладений договір позики, внаслідок якого Позивач передав у позику Відповідачу грошові кошти в сумі 45 000 грн. терміном до 31 березня 2020 року. Укладення між Позивачем та Відповідачем договору позики підтверджується власноручно написаною Петровим А. П. розпискою, копія якої додається до цієї позовної заяви. Надалі, Відповідач грошові кошти в строк до 31 березня 2020 року Позивачу не повернув, на телефонні дзвінки не відповідає, ухиляється від виконання взятих на себе зобов’язань.
Готуємо мотивувальну частину позовної заяви.
Отже, станом на 15 травня 2020 року борг Відповідача перед Позивачем за договором позики становить 45 000 гривень.
(Якщо ви нарахували пеню, 3% річних та інфляційні витрати, їх необхідно відобразити тут (у мотивувальній частині). Врахуйте те, що якщо ви нараховуєте пеню, інфляційні та 3% річних (або інші проценти, передбачені договором) вам потрібно відобразити в позовній заяві детальний розрахунок цих сум. Для простоти розрахунку радимо скористатися калькулятором штрафних санкцій.
У відповідності до ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від виконання грошових зобов’язань не допускається.
Згідно ст. 526 ЦК України, боржник зобов’язаний виконувати належним чином свої зобов’язання у відповідності з умовами договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.
На виконання п. 9 ч. 3 ст. 175 ЦПК України повідомляю суду попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат:
1. Судовий збір – 840 грн. 80 коп. Інших витрат Позивач не планує понести в зв’язку з розглядом справи в суді.
На виконання п. 10 ч. 3 ст. 175 ЦПК повідомляю, що у провадженні судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та немає рішення цих органів з такого спору.
Готуємо резолютивну частину позову:
Тут необхідно послатися на законодавче обґрунтування своїх вимог. Тобто на норми Цивільного кодексу України (на які ви посилалися в мотивувальній частині позову) які зобов’язують Відповідача повернути позику в обумовлений розпискою термін, а також на норми Цивільного процесуального кодексу України, які зобов’язують суд відкрити провадження за вашим позовом, і в разі його аргументованості, задовольнити ваші позовні вимоги.
Також потрібно сформулювати свої позовні вимоги (що ви просите у суду). Необхідно врахувати, що за кожну позовну вимогу сплачується судовий збір. Якщо, наприклад, після слова «Прошу» ви написали три пункти, то потрібно сплатити судовий збір виходячи з розрахунку 840 грн. 80 коп. Х 3.
Позовні вимоги повинні бути чітко сформульовані у відповідності зі способами захисту, передбаченими процесуальним законодавством. Це означає, якщо ви напишете «прошу розібратися в ситуації і надавати винуватцю лінійкою по сраці», суд відмовить вам у задоволенні позову, оскільки ваші позовні вимоги не відповідають способам захисту.
У нашому конкретному випадку мотивувальна частина позову буде виглядати наступним чином:
Враховуючи вище викладене, та керуючись ст. 525, 526, 625, 1046, 1049 ЦК України, ст. 4, 12, 13, 175-177 ЦПК України, — ПРОШУ:
1. Прийняти позовну заяву та відкрити провадження у справі;
2. Стягнути з Петрова Андрія Петровича, який мешкає за адресою: 03039, м. Київ, вул. Голосіївська, 16, кв. 4, ІПН 000000000 на користь Іванова Сергія Івановича, який мешкає за адресою: 02212, м. Київ, прт. Оболонський, 28, кв. 71, ІПН -000000000000 борг за договором позики від 01 січня 2020 року в розмірі 45 000 (сорок п’ять тисяч) гривень 00 копійок.
Зверніть увагу, що судовий збір за позовну вимогу «Прийняти позовну заяву…» платити не потрібно (це не вважається позовна вимога, це обов’язок суду).
Готуємо додатки:
До позову додаються документи, на які ви посилаєтеся у позові плюс (при наявності) копії паспортів та ідентифікаційних номерів Позивача і Відповідача. У нашому випадку, в додатку до позову обов’язково повинна бути присутня копія розписки про передачу грошей у борг. Якщо під час позики складалися інші документи, копії цих документів також необхідно додати до позову. Всі додані до позову документи необхідно завірити власним підписом. На кожному доданому до позову документі зробіть напис «згідно з оригіналом, ПІБ, Дата, підпис».
Отже, в нашому випадку додатки будуть виглядати так:
Додатки:
— Копія розписки від 01.01.2020 року;
— Копія паспорта та ІПН Позивача;
— Оригінал квитанції про сплату судового збору;
— Копії позову та доданих документів відповідно до кількості сторін справи.
Завершуємо написання позову:
Все наш позов готовий. В кінці позову ставимо поточну дату, пишемо своє ПІБ і ставимо підпис. Після цього переходимо до оплати судового збору.
Оплата судового збору за подання позову до суду.
Для оплати судового збору вам необхідно знову зайти на сайт «Судової влади», посилання на який ми залишали під час підготовки шапки сайту.
Далі вибираємо пункт «Судовий збір».

Після чого у випадаючому вікні вибираємо потрібний нам суд і натискаємо на кнопку «Перейти».

Далі у таблиці ставок судового збору потрібно вибрати потрібний нам пункт. Оскільки у нас виник майновий спір між фізичними особами, вибираємо пункт таблиці «За подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою – підприємцем» і натискаємо мишкою на даний пункт.

У спливаючому вікні заповнюємо табличку: «Ціна позову» — в нашому випадку 45 000, «Платник» — Петров Сергій Петрович, «Адреса» — 02212, м. Київ, прт. Оболонський, 28, кв. 71, «ІПН» — 000000000, ставимо дату платежу та ставимо галочку «Формувати автоматично».
Далі вибираємо формат HTML і натискаємо сформувати квитанцію. У наступному вікні у вас з’явиться вже готова квитанція, яку необхідно роздрукувати та оплатити в будь-якому банку. Оригінал оплаченої квитанції з печаткою банку, потрібно додати до вашої позовної заяви.

Висновок:
В цілому, підготувати позовну заяву не так вже й складно, якщо це стосується простої доказової бази як у вищезгаданому прикладі. Але, на жаль, не всі позови так легко написати. Найважчою частиною позову є його описова і мотивувальна частини. Іноді потрібно описувати ситуацію, що склалася на кілька десятків аркушів формату А4, і підтверджувати все це відповідними доказами. У таких випадках, кількість документів, що додаються до позовної заяви може досягати 50 штук і більше. Крім цього в описовій частині потрібно відобразити, які з обставин кожен документ підтверджує. Написати такий позов часом буває складно навіть самому адвокатові, не кажучи вже про людину, яка не має юридичної освіти. Саме з цієї причини для написання позовної заяви до суду, найкраще звернутися до досвідченого адвоката.
У нас ціна написання позову становить від 2000 грн. Вартість залежить від його складності.
Резюмуємо:
Простенький позов, такий як стягнення боргу по розписці, позов про розірвання шлюбу, про стягнення аліментів, ви можете спробувати осилити самостійно. За написанням більш складних позовів завжди звертайтеся до досвідченого юриста.
Оставить заявку на звонок:
Карта проезда: