Правовая позиція Кассационного административного суда в составе Верховного Суда в соответствии с Постановлением от 31 июля 2019 года по делу № 826/8426/17
Административная юрисдикція.
Относительно лишения права на занятие адвокатской деятельностью за систематическое сотрудничество с правоохранительными органами.
Фабула дела: ОСОБА_1 обратился с иском к Высшей квалификационно-дисциплинарной комиссии адвокатуры (далее — ВКДКА), третьи лица, не заявляющие самостоятельных требований на предмет спора на стороне ответчика: Квалификационно-дисциплинарная комиссия адвокатуры (далее — КДКА), ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, в котором просил суд признать противоправным и отменить решение ВКДКА в части отказа в удовлетворении жалобы об отмене решения дисциплинарной палаты КДКА и решение КДКА о привлечении к дисциплинарной ответственности в виде лишения права на занятие адвокатской деятельностью адвоката ОСОБА_1. Свои требования истец обосновывает тем, что обжалуемое решение нарушает его права и охраняемые законом интересы, является противоправным и необоснованным, в связи с отсутствием нарушения им присяги адвоката Украины, Правил адвокатской этики и Закона Украины «Об адвокатуре и адвокатской деятельности». Истец ссылается, что в обжалуемом решении конкретно не указано какие его действия, как адвоката, имеют признаки дисциплинарного проступка в смысле ст. 34 Закона Украины «Об адвокатуре и адвокатской деятельности».
Решением окружного административного суда, оставленного без изменений постановлением апелляционного административного суда административный иск ЛИЦО_1 оставлено без удовлетворения.
Мотивация кассационной жалобы: ОСОБА_1 ссылается на то, что обжалуемое решение Высшего квалификационно-дисциплинарной комиссии адвокатуры противоречит Закону Украины «Об адвокатуре и адвокатской деятельности», Закона Украины «О предотвращении коррупции», учитывая отсутствие в действиях истца состава дисциплинарного проступка и нарушения Присяги адвоката и Правила адвокатской этики.
Правовая позиция Верховного Суда: согласно ч.ч. 3, 4 ст. 6 Правил адвокатской этики, адвокат обязан не допускать в своей профессиональной деятельности компромиссов, которые влияли бы на его независимость, с целью угодить суду, другим государственным органам, третьим лицам или клиенту, если такие компромиссы расходятся с законными интересами клиента и препятствуют надлежащему осуществлению адвокатской деятельности. По предписаниям ч.ч. 2, 3 ст. 7 Правил предусмотрено, что адвокат не может давать клиенту советы, сознательно направленные на облегчение совершения правонарушений, или иным образом умышленно содействовать их совершению его клиентом или другими лицами.
Адвокат не имеет права в своей профессиональной деятельности прибегать к средствам и методам, которые противоречат действующему законодательству или этим Правилам.
Согласно ч. 1 ст. 19 Правил адвокатской этики адвокату запрещается принимать поручение, если результат, которого желает клиент, или средства его достижения, на которых клиент настаивает, являются противоправными или если поручение клиента выходит за пределы профессиональных прав и обязанностей адвоката.
Как было установлено судами первой и апелляционной инстанции, системные и неоднократные действия адвоката ОСОБА_1 свидетельствуют об использовании им свидетельства о праве на занятие адвокатской деятельностью не для осуществления защиты, представительства и предоставления других видов правовой помощи клиенту, как это предусмотрено п. 2 ч. 1 ст. 1 Закона Украины «Об адвокатуре и адвокатской деятельности», а для воздействия на отдельных лиц, с целью склонения к получения ими неправомерной выгоды для их последующего разоблачения и прикрытие сознательного сотрудничества с правоохранительными органами.
Выводы: адвокат не должен заниматься другой деятельностью, которая ставила бы его в любую зависимость от других лиц или подчинила бы его указаниям или правилам, которые могут войти в противоречие с нормами действующего законодательства об адвокатуре и адвокатской деятельности и этими Правилами, или могут иным образом препятствовать свободному и независимому осуществлению им адвокатской деятельности. Суд кассационной инстанции отмечает, что судами предыдущих инстанций установлено, что адвокат ОСОБА_1 вопреки нормам законодательства сотрудничал с правоохранительными органами, а потому его ссылки на нормы Закона Украины «О коррупции» о необходимости подачи в правоохранительные органы заявления о поступления предложения относительно противоправного получения средств, судом не принимаются во внимание. То есть, коллегия судей обращает внимание на то, что в этом случае речь идет о систематическом сотрудничестве с правоохранительными органами.

Категорія справи № 826/8426/17: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи з приводу забезпечення функціонування органів прокуратури, адвокатури, нотаріату та юстиції (крім категорій 107000000), зокрема у сфері; адвокатури.
Надіслано судом: 01.08.2019. Зареєстровано: 02.08.2019. Оприлюднено: 02.08.2019.
Дата набрання законної сили: 31.07.2019
Номер судового провадження: К/9901/17837/19
Державний герб України
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 липня 2019 року
Київ
справа №826/8426/17
адміністративне провадження №К/9901/17837/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого — Шишова О.О.,
суддів: Дашутіна І.В., Яковенка М.М.,
розглянув у письмовому провадженні в касаційній інстанції справу № 826/3585/18
за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Житомирської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування рішення, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 лютого 2019 року (прийняту у складі: головуючого — Клименчук Н.М.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2019 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючого Федотова І.В., суддів: Літвіної Н.М., Сорочка Є.О.),
І. Суть спору:
1. У липні 2017 року ОСОБА_1 (далі — Позивач, скаржник) звернувся до суду з позовом до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (далі — Відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Житомирської області, ОСОБА_7 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , у якому просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №V-011/2017 від 30 травня 2017 року в частині відмови у задоволенні скарги щодо скасування рішення дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 27.01.2017 року та рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на зайняття адвокатською діяльністю адвоката ОСОБА_1
2. Свої вимоги позивач обґрунтовує, тим що оскаржуване рішення порушує його права та охоронювані законом інтереси, є протиправним і необґрунтованим, у зв`язку з відсутністю порушення ним присяги адвоката України, Правил адвокатської етики та Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
3. Позивач посилається, що в оскаржуваному рішенні конкретно не вказано які його дії, як адвоката, мають ознаки дисциплінарного проступку в розумінні статті 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
ІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
4. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 лютого 2019 року, залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2019 року, адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без задоволення.
5. Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідачем за результатами розгляду скарги позивача та матеріалів перевірки було правомірно прийнято рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю адвоката ОСОБА_1
IІІ. Провадження в суді касаційної інстанції
6. Позивач звернувся з касаційною скаргою, у якій посилається на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
7. У касаційній скарзі позивач посилається, на те що оскаржуване рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури суперечить Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Закону України «Про запобігання корупції», з огляду на відсутність в діях позивача складу дисциплінарного проступку та порушень Присяги адвоката і Правил адвокатської етики.
8. Позивач просить скасувати рішення судів першої й апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
9. Відповідач та представник третіх осіб надав заперечення на касаційну скаргу, у якій посилаючись на її необґрунтованість та безпідставність, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
ІV. Установлені судами фактичні обставини справи
10. ОСОБА_1 , згідно рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області №10 від 02.12.2004 року, 24.12.2004 року видано свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю.
11. 11.01.2017 року (вх. №397д) адвокатом ОСОБА_6 подано скаргу до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області про притягнення адвоката ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальністю.
12. У подальшому, дисциплінарною палатою Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області винесено рішення від 27.01.2017 року, яким порушено дисциплінарну справу стосовно адвоката ОСОБА_1
13. Позивач, не погоджуючись з вищезазначеним рішенням від 27.01.2017 року про порушення стосовно нього дисциплінарної справи, подав 09.02.2017 року скаргу до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, у якій просив скасувати рішення про порушення дисциплінарної справи стосовно адвоката ОСОБА_1 та закрити дисциплінарне провадження.
14. За результатами розгляду скарги адвоката ОСОБА_6 від 11.01.2017 року, дисциплінарною палатою Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області винесено рішення від 24.02.2017 року яким притягнуто адвоката ОСОБА_1 . до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення у вигляді позбавлення права на зайняття адвокатською діяльністю за порушення Присяги адвоката України за грубе порушення адвокатської етики та внесено відомості про припинення права на зайняття адвокатською діяльністю до Єдиного реєстру адвокатів України.
15. Позивач, не погоджуючись з вищезазначеним рішенням від 24.02.2017 року про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю, подав 14.03.2017 року скаргу до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, у якій просив повністю скасувати рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року.
16. За результатами розгляду скарг ОСОБА_1 на рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 27.01.2017 року про порушення відносно адвоката ОСОБА_1 та на рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю адвоката ОСОБА_1, винесено рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №V-011/2017 від 30.05.2017 року, яким скарги адвоката ОСОБА_1 від 27.01.2017 року та 24.02.2017 залишено без задоволення, а рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області залишено без змін.
17. Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідача, ОСОБА_1 оскаржив його до суду першої інстанції.
18. Крім того, Радою адвокатів України, у рішенні № 38 від 16.02.2017 встановлено, що дії адвоката ОСОБА_1 вчиняються ним поза межами спеціального законодавства. Правил адвокатської етики, а також актів Ради адвокатів України та за своїми зовнішніми та внутрішніми ознаками, дії адвоката ОСОБА_1 є ніщо іншим, як співробітництво з оперативними підрозділами, що є неприпустимим. Також вказаним рішенням встановлено факт тиску на органи адвокатського самоврядування, у контексті розгляду питання притягнення адвоката ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, що є неприпустимим.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
19. Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
20. За приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства (далі — КАСУ) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
21. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
22. Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначені Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 №5076-VI (далі — Закон №5076-VI).
23. Відповідно до положень пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність — незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
24. Згідно з частиною 1 статті 4 вказаного Закону адвокатська діяльність здійснюється на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів
25. За змістом статті 21 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час здійснення адвокатської діяльності адвокат зобов`язаний, зокрема, дотримуватись присяги адвоката України та правил адвокатської етики, виконувати інші обов`язки, передбачені законодавством та договором про надання правової допомоги.
26. За правилами частини першої статті 33 Закону №5076-VI адвоката може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності у порядку дисциплінарного провадження з підстав, передбачених цим Законом.
27. При цьому, згідно з частинами першої та другої статті 34 Закону N 5076-VI підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку.
28. Дисциплінарним проступком адвоката є: 1) порушення вимог несумісності; 2) порушення присяги адвоката України; 3) порушення правил адвокатської етики; 4) розголошення адвокатської таємниці або вчинення дій, що призвели до її розголошення; 5) невиконання або неналежне виконання своїх професійних обов`язків; 6) невиконання рішень органів адвокатського самоврядування; 7) порушення інших обов`язків адвоката, передбачених законом.
29. Стаття 36 вказаного Закону визначає, що право на звернення до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури із заявою (скаргою) щодо поведінки адвоката, яка може бути підставою для дисциплінарної відповідальності, має кожен, кому відомі факти такої поведінки.
30. Статтею 37 Закону №5076-VI встановлено, що дисциплінарне провадження складається з таких стадій: 1) проведення перевірки відомостей про дисциплінарний проступок адвоката; 2) порушення дисциплінарної справи; 3) розгляд дисциплінарної справи; 4) прийняття рішення у дисциплінарній справі.
31. У відповідності до частини другої статті 38 Закону №5076-VI член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за дорученням голови палати проводить перевірку відомостей, викладених у заяві (скарзі), та звертається до адвоката для отримання письмового пояснення по суті порушених питань.
32. За змістом статті 40 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» дисциплінарна справа стосовно адвоката розглядається дисциплінарною палатою кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури протягом тридцяти днів з дня її порушення. Розгляд дисциплінарної справи здійснюється на засадах змагальності. Під час розгляду справи дисциплінарна палата заслуховує повідомлення члена дисциплінарної палати, який проводив перевірку, про результати перевірки, пояснення адвоката, стосовно якого порушено дисциплінарну справу, особи, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, та пояснення інших заінтересованих осіб.
33. Частиною 1 статті 41 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що за результатами розгляду дисциплінарної справи дисциплінарна палата кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури приймає рішення про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку і застосування до нього дисциплінарного стягнення або про закриття дисциплінарної справи. Рішення дисциплінарної палати приймається більшістю голосів від її загального складу, крім рішення про припинення права на заняття адвокатською діяльністю, яке приймається двома третинами голосів від її загального складу.
34. Рішення у дисциплінарній справі має бути вмотивованим. Під час обрання виду дисциплінарного стягнення враховуються обставини вчинення проступку, його наслідки, особа адвоката та інші обставини.
35. Відповідно до частини першої статті 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури є колегіальним органом, завданням якого є розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури.
36. Пунктом першим Положення про Вищу кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, затвердженого установчим з`їздом адвокатів України 17 листопада 2012 року, встановлено, що Вища кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, це колегіальний орган, що діє у системі органів Національної асоціації адвокатів України та є національним органом адвокатського самоврядування, на який Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» покладено завдання розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури.
37. Згідно з пунктом 2 вищевказаного положення метою Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури є забезпечення здійснення адвокатського самоврядування відповідно до вимог Закону в частині здійснення контролю та сприяння організації діяльності кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури регіонів при вирішенні питання кваліфікаційного відбору осіб, які виявили намір здійснювати адвокатську діяльність, та дисциплінарної відповідальності адвокатів.
38. У відповідності до частини 4 статті 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури: розглядає скарги на рішення, дії чи бездіяльність кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури; узагальнює дисциплінарну практику кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури; виконує інші функції відповідно до цього Закону.
39. Приписами частини 1 статті 42 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» зазначено, що адвокат чи особа, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, має право оскаржити рішення у дисциплінарній справі протягом тридцяти днів з дня його прийняття до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури або до суду. Оскарження рішення не зупиняє його дії.
40. Згідно пунктом 7 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 30.08.2014 № 120 (далі — Положення) встановлено, що дисциплінарне провадження стосовно адвоката здійснюється в особливому порядку. Адвокат вважається невинуватим у вчиненні дисциплінарного проступку і не може бути підданий дисциплінарному покаранню, доки його вину не буде доведено в законному порядку і встановлено рішенням дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності. Адвокат не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні дисциплінарного проступку. Обов`язок доказування вини адвоката у вчиненні дисциплінарного проступку покладається на особу, яка ініціює дисциплінарне провадження стосовно адвоката. Звинувачення адвоката не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини адвоката тлумачаться на його користь.
41. Пунктом 26 зазначеного Положення встановлено, що член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, який проводить перевірку, невідкладно звертається до адвоката з повідомленням про проведення щодо нього перевірки для отримання письмового пояснення адвоката по суті порушених питань із зазначенням строку його надання. До повідомлення додається копія заяви (скарги) та копії всіх документів, приєднаних до неї. Адвокат має право ознайомлюватися з матеріалами дисциплінарного провадження та отримувати копії його документів. У разі ненадання адвокатом пояснення по суті порушених питань на запит члена дисциплінарної палати, який проводить перевірку, в межах визначеного строку, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
42. Відповідно до пункту 28 Положення під час проведення перевірки член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури має право опитувати осіб, яким відомі обставини вчинення діяння, що має ознаки дисциплінарного проступку, отримувати за письмовим запитом від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, керівників підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об`єднань, фізичних осіб необхідну для проведення перевірки інформацію.
43. Приписами частини третьої та четвертої статті шостої Правил адвокатської етики, схвалених Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури, затвердженими Установчим З`їздом адвокатів України 17.11.2012р. (далі — Правила), адвокат зобов`язаний не допускати в своїй професійній діяльності компромісів, що впливали б на його незалежність, з метою догодити суду, іншим державним органам, третім особам або клієнту, якщо такі компроміси розходяться з законними інтересами клієнта та перешкоджають належному здійсненню адвокатської діяльності.
44. Адвокат не повинен займатися іншою діяльністю, яка ставила б його в будь-яку залежність від інших осіб чи підпорядкувала б його вказівкам або правилам, які можуть увійти в суперечність з нормами чинного законодавства про адвокатуру та адвокатську діяльність і цими Правилами, або можуть іншим чином перешкоджати вільному й незалежному здійсненню ним адвокатської діяльності.
45. Так, частинами 2, 3 статті 7 вказаних Правил передбачено, що адвокат не може давати клієнту поради, свідомо спрямовані на полегшення скоєння правопорушень, або іншим чином умисно сприяти їх скоєнню його клієнтом або іншими особами.
46. Адвокат не має права в своїй професійній діяльності вдаватися до засобів та методів, які суперечать чинному законодавству або цим Правилам.
47. Згідно з частиною 1 статті 19 Правил адвокатської етики адвокату забороняється приймати доручення, якщо результат, якого бажає клієнт, або засоби його досягнення, на яких клієнт наполягає, є протиправними або якщо доручення клієнта виходить за межі професійних прав і обов`язків адвоката.
48. Відповідно до пункту 2.1 частини 2 статті 43 Правил адвокатської етики в ході судового розгляду справи адвокат не повинен намагатися вплинути на рішення (вирок) суду позапроцесуальними засобами.
49. Частиною 2 статті 275 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що забороняється залучати до конфіденційного співробітництва під час проведення негласних слідчих дій адвокатів, нотаріусів, медичних працівників, священнослужителів, журналістів, якщо таке співробітництво буде пов`язане з розкриттям конфіденційної інформації професійного характеру.
VI. Позиція Верховного Суду
50. Відповідно до частини 1 статті 341 КАС України, Суд переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
51. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (ч. 2 ст. 341 КАС України).
52. Колегія суддів зазначає, що підставою для звернення адвоката ОСОБА_6 зі скаргою до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області стали його систематичні та грубі порушення п. 2 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 4 та п. 8 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ч. З та ч. 4 ст. 6, ч. 2 ст. 7, п. 2.1. ч. 2 ст. 43 Правил адвокатської етики, використання ним свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, з метою вчинення дій, не пов`язаних з професійною адвокатською діяльністю, зокрема, систематичних провокацій у отриманні хабарів, шляхом зловживання довірою та у спосіб розкриття адвокатської таємниці, а також сприяння діяльності правоохоронним органам у їхньому викритті.
53. Як зазначено у скарзі адвоката ОСОБА_6, за заявами адвоката ОСОБА_1 було порушено ряд кримінальних проваджень, за фактами отримання хабарів, в яких ОСОБА_1 провокував осіб на отримання ними хабарів, сприяючи при цьому правоохоронним органам, тобто з метою їхнього подальшого викриття.
54. Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що адвокат ОСОБА_1, в порушення вимог ч. 2 ст. 275 КПК України та п. З ч. 1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» був залучений слідчими органами до негласного (конфіденційного) співробітництва з Генеральною прокуратурою України, в рамках кримінального провадження № 42016000000002150, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.08.2016. Інтерес ОСОБА_1 до вирішення питань, пов`язаних з ТОВ «Богадар» у позапроцесуальний спосіб та надання коштів був направлений виключно на провокацію ОСОБА_2 та ОСОБА_10 по вчиненню протиправних дій. Обставини кримінального провадження № 42016000000002150 свідчать про те, що адвокат ОСОБА_1 протягом тривалого часу в порушення вимог спеціального законодавства постійно співпрацював з правоохоронними органами, з метою протиправного підбурювання інших осіб до вчинення злочинів, провокацій підкупи, для подальшого викриття правоохоронними органами цих осіб.
55. Також судами попередніх інстанцій встановлено, що, адвокат ОСОБА_1 тривалий час незаконно співпрацював з правоохоронними органами будучи адвокатом, що згідно з вимогами спеціального законодавства недопустимо. Системність, довготривалість та цілеспрямованість незаконних дій адвоката ОСОБА_1 . свідчить про те, що притягнення його до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльність було законним та обґрунтованим.
56. У поданих доказах міститься інформація про те, що ОСОБА_1 у рамках вказаного кримінального провадження виявив бажання та надав письмову згоду на залучення до конфіденційного співробітництва, будучи при цьому діючим адвокатом, в порушення вимог ч. 2 ст. 275 КПК України та п. З ч. 1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
57. Відповідно до частини 3, 4 статті 6 Правил адвокатської етики, адвокат зобов`язаний не допускати в своїй професійній діяльності компромісів, що впливали б на його незалежність, з метою догодити суду, іншим державним органам, третім особам або клієнту, якщо такі компроміси розходяться з законними інтересами клієнта та перешкоджають належному здійсненню адвокатської діяльності.
58. За приписами частинами 2, 3 статті 7 Правил передбачено, що адвокат не може давати клієнту поради, свідомо спрямовані на полегшення скоєння правопорушень, або іншим чином умисно сприяти їх скоєнню його клієнтом або іншими особами.
59. Адвокат не має права в своїй професійній діяльності вдаватися до засобів та методів, які суперечать чинному законодавству або цим Правилам.
60. Згідно з частиною 1 статті 19 Правил адвокатської етики адвокату забороняється приймати доручення, якщо результат, якого бажає клієнт, або засоби його досягнення, на яких клієнт наполягає, є протиправними або якщо доручення клієнта виходить за межі професійних прав і обов`язків адвоката.
61. Як було встановлено судами першої та апеляційної інстанції системні та неодноразові дії адвоката ОСОБА_1 свідчать про використання ним свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю не для здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту, як це передбачено п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону Україні «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а для впливу на окремих осіб, з метою схиляння до отримання ними неправомірної вигоди для їхнього подальшого викриття та прикриття свідомої співпраці з правоохоронними органами.
62. При таких обставинах колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, які дійшли висновку, що адвокат не повинен займатися іншою діяльністю, яка ставила б його в будь-яку залежність від інших осіб чи підпорядкувала б його вказівкам або правилам, які можуть увійти в суперечність з нормами чинного законодавства про адвокатуру та адвокатську діяльність і цими Правилами, або можуть іншим чином перешкоджати вільному й незалежному здійсненню ним адвокатської діяльності.
63. Суд касаційної інстанції зазначає, що судами попередніх інстанцій установлено, що адвокат ОСОБА_1 всупереч нормам законодавства співпрацював з правоохоронними органами, а тому його посилання на норми Закону України «Про корупцію» щодо необхідності подання до правоохоронних органів заяви про надходження пропозиції щодо протиправного отримання коштів, судом не приймаються до уваги. Тобто, колегія суддів звертає увагу на те, що в цьому випадку йдеться про систематичну співпрацю з правоохоронними органами.
64. Також посилання ОСОБА_1 на те, що він діяв як громадянин відповідно вимог Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII, касаційним судом не приймається до уваги, оскільки судами першої та апеляційної інстанцій під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 діяв в інтересах юридичної особи, діяв як адвокат і на нього розповсюджується саме спеціальне законодавство, яке регламентує діяльність адвоката у тому числі норми частини 2 статті 275 Кримінального процесуального кодексу України, якою прямо забороняється залучення адвокатів до конфіденційного співробітництва під час проведення негласних слідчих дій.
65. Крім того, скаржник посилається на наявні недоліки оскаржуваного рішення ВКДКА № V-011/2017 від 30 травня 2017 року в частині відсутності посилання в ньому на кількість членів дисциплінарної палати, що голосували по питаннях позбавлення ОСОБА_1 права на зайняття адвокатською діяльністю та відсутністю таких відомостей у рішеннях Дисциплінарної палати КДКА Житомірської області від 27.01.2017 та 24.02.2017 року.
66. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду зазначає, що з цього приводу є правильним висновок суду апеляційної інстанції який встановив, що зазначені підстави не були предметом оскарження спірних рішень, а відсутність таких відомостей не є підставою вважити неповноважність складу комісії.
67. Отже, рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №V-011/2017 від 30.05.2017 року в частині відмови у задоволенні скарги щодо скасування рішення дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 27.01.2017 року та рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на зайняття адвокатською діяльністю адвоката ОСОБА_1 прийнято на підставі та у спосіб до норм діючого законодавства.
68. Доводи касаційної скарги не спростовують висновки судів попередніх інстанцій і зводяться до переоцінки встановлених судами обставин справи.
69. Частиною першою статті 350 КАС України встановлено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення — без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
70. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду зазначає, що висновки судів першої та апеляційної інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстав для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні, тому касаційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення.
VII. Судові витрати
71. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 3, 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 лютого 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2019 року у цій справі залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий О.О.Шишов
Судді І.В.Дашутін
М.М.Яковенко

Категорія справи № 826/8426/17: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи з приводу забезпечення функціонування органів прокуратури, адвокатури, нотаріату та юстиції (крім категорій 107000000), зокрема у сфері; адвокатури.
Надіслано судом: 10.06.2019. Зареєстровано: 11.06.2019. Оприлюднено: 12.06.2019.
Дата набрання законної сили: 10.06.2019
Номер судового провадження: А/855/6232/19
Державний герб України
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 826/8426/17 Суддя (судді) першої інстанції: Клименчук Н.М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2019 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого — судді Федотова І.В.,
суддів: Літвіної Н.М. та Сорочка Є.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Житомирської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування рішення, —
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 (далі — позивач) звернувся до суду з позовом до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (далі — відповідач, КВДКА), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Житомирської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , про визнання протиправним та скасування рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №V-011/2017 від 30 травня 2017 року в частині відмови у задоволенні скарги щодо скасування рішення дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 27.01.2017 року та рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на зайняття адвокатською діяльністю адвоката ОСОБА_1.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2019 року у задоволенні позову було відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить скасувати рішення від 25 лютого 2019 року та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказує, що оскаржуване рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури суперечить Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Закону України «Про запобігання корупції», з огляду на відсутність в діях позивача складу дисциплінарного проступку та порушень Присяги адвоката і Правил адвокатської етики.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просив скаргу відхилити та залишити без змін рішення суду першої інстанції як законне та обґрунтоване.
Сторони у судове засідання не з`явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду — без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, ОСОБА_1. , згідно рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області №10 від 02.12.2004 року, 24.12.2004 року видано свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю.
З матеріалів справи вбачається, що 11.01.2017 року (вх. №397д) адвокатом ОСОБА_6 . подано скаргу до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області про притягнення адвоката ОСОБА_1. до дисциплінарної відповідальністю.
В подальшому, дисциплінарною палатою Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області винесено рішення від 27.01.2017 року, яким порушено дисциплінарну справу стосовно адвоката ОСОБА_1.
Позивач, не погоджуючись з вищезазначеним рішенням від 27.01.2017 року про порушення стосовно нього дисциплінарної справи, подав 09.02.2017 року скаргу до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, в якій просив скасувати рішення про порушення дисциплінарної справи стосовно адвоката ОСОБА_1. та закрити дисциплінарне провадження.
За результатами розгляду скарги адвоката ОСОБА_6 від 11.01.2017 року, дисциплінарною палатою Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області винесено рішення від 24.02.2017 року, яким притягнуто адвоката ОСОБА_1. до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення у вигляді позбавлення права на зайняття адвокатською діяльністю за порушення Присяги адвоката України, грубе порушення адвокатської етики та внесення відомостей про припинення права на зайняття адвокатською діяльністю надання до Єдиного реєстру адвокатів України.
Позивач, не погоджуючись з вищезазначеним рішенням від 24.02.2017 року про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю, подано 14.03.2017 року скаргу до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, в якій просив повністю скасувати рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року.
За результатами розгляду скарг ОСОБА_1. на рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 27.01.2017 року про порушення відносно адвоката ОСОБА_1. та на рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю адвоката ОСОБА_1., винесено рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №V-011/2017 від 30.05.2017 року, яким скарги адвоката ОСОБА_1. від 27.01.2017 року та 24.02.2017 залишено без задоволення, а рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області залишено без змін.
Позивач не погоджуючись з вказаним рішенням Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №V-011/2017 від 30.05.2017 року, вважаючи його неправомірним, необґрунтованим та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства, звернувся з даним позовом до суду.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначає Закон України від 05.07.2012 №5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Пунктом 4 ч. 1 ст. 32 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»право на заняття адвокатською діяльністю припиняється шляхом анулювання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю у разі накладення на адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю.
Частиною першою статті 33 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що адвоката може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності у порядку дисциплінарного провадження з підстав, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку.
Дисциплінарним проступком адвоката є: 1) порушення вимог несумісності; 2) порушення присяги адвоката України; 3) порушення правил адвокатської етики; 4) розголошення адвокатської таємниці або вчинення дій, що призвели до її розголошення; 5) невиконання або неналежне виконання своїх професійних обов`язків; 6) невиконання рішень органів адвокатського самоврядування; 7) порушення інших обов`язків адвоката, передбачених законом.
Не є підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності винесення судом або іншим органом рішення не на користь його клієнта, скасування або зміна судового рішення або рішення іншого органу, винесеного у справі, в якій адвокат здійснював захист, представництво або надавав інші види правової допомоги, якщо при цьому не було вчинено дисциплінарного проступку.
Види дисциплінарних стягнень, які можуть застосовуватись до адвоката за вчинення ним дисциплінарного проступку наведені у частині першій статті 35 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та полягають у: 1) попередженні; 2) зупиненні права на заняття адвокатською діяльністю на строк від одного місяця до одного року; 3) для адвокатів України — позбавленні права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України, а для адвокатів іноземних держав — виключенні з Єдиного реєстру адвокатів України.
Згідно зі статтею 37 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» дисциплінарне провадження складається з таких стадій: 1) проведення перевірки відомостей про дисциплінарний проступок адвоката; 2) порушення дисциплінарної справи; 3) розгляд дисциплінарної справи; 4) прийняття рішення у дисциплінарній справі.
Частиною 1 статті 39 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що за результатами розгляду заяви (скарги) про дисциплінарний проступок адвоката, довідки та матеріалів перевірки дисциплінарна палата кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури більшістю голосів членів палати, які беруть участь у її засіданні, вирішує питання про порушення або відмову в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката.
З аналізу наведеного слідує, що за наслідком розгляду заяви (скарги) щодо поведінки адвоката кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури приймається рішення про порушення або відмову в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката.
За змістом статті 40 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» дисциплінарна справа стосовно адвоката розглядається дисциплінарною палатою кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури протягом тридцяти днів з дня її порушення. Розгляд дисциплінарної справи здійснюється на засадах змагальності. Під час розгляду справи дисциплінарна палата заслуховує повідомлення члена дисциплінарної палати, який проводив перевірку, про результати перевірки, пояснення адвоката, стосовно якого порушено дисциплінарну справу, особи, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, та пояснення інших заінтересованих осіб.
Частиною 1 статті 41 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що за результатами розгляду дисциплінарної справи дисциплінарна палата кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури приймає рішення про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку і застосування до нього дисциплінарного стягнення або про закриття дисциплінарної справи. Рішення дисциплінарної палати приймається більшістю голосів від її загального складу, крім рішення про припинення права на заняття адвокатською діяльністю, яке приймається двома третинами голосів від її загального складу.
Рішення у дисциплінарній справі має бути вмотивованим. Під час обрання виду дисциплінарного стягнення враховуються обставини вчинення проступку, його наслідки, особа адвоката та інші обставини.
Відповідно до частини першої статті 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури є колегіальним органом, завданням якого є розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури.
Визначення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури міститься у пункті 1 Положення про Вищу кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, затвердженого установчим з`їздом адвокатів України 17 листопада 2012 року, та означає колегіальний орган, що діє у системі органів Національної асоціації адвокатів України та є національним органом адвокатського самоврядування, на який Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» покладено завдання розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури.
Згідно з пунктом 2 вищевказаного положення метою Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури є забезпечення здійснення адвокатського самоврядування відповідно до вимог Закону в частині здійснення контролю та сприяння організації діяльності кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури регіонів при вирішенні питання кваліфікаційного відбору осіб, які виявили намір здійснювати адвокатську діяльність, та дисциплінарної відповідальності адвокатів.
Згідно частини 4 статті 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури: розглядає скарги на рішення, дії чи бездіяльність кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури; узагальнює дисциплінарну практику кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури; виконує інші функції відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 42 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат чи особа, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, має право оскаржити рішення у дисциплінарній справі протягом тридцяти днів з дня його прийняття до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури або до суду. Оскарження рішення не зупиняє його дії.
Як свідчать обставини справи та вірно встановлено судом першої інстанції, за результатами розгляду дисциплінарної справи, порушеної відносно адвоката ОСОБА_1. , дисциплінарною палатою кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області 24.02.2017 року прийнято рішення, яким притягнуто адвоката ОСОБА_1 . до дисциплінарної відповідальності і застосовано до нього дисциплінарне стягнення у вигляді позбавлення права на зайняття адвокатською діяльністю за порушення Присяги адвоката України, грубе порушення правил адвокатської етики, що підриває авторитет адвокатури України.
Рішення обґрунтовано тим, що досліджені на засіданні дисциплінарної палаті матеріали свідчать про неналежне виконання адвокатом своїх професійних обов`язків, порушення адвокатом ОСОБА_1. вимог Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Правил адвокатської етики, Присяги адвоката України, що відповідно до п.п. 2, 3, 5 частини 2 статті 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» є підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності.
Дисциплінарна палата дійшла висновку, що дії ОСОБА_1. направлені не на використання свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю за призначенням, а для вчинення дій, не пов`язаних з такою діяльністю, тобто не для здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги, а для впливу на окремих осіб з метою схиляння їх до отримання неправомірної вигоди. Отже, такі дії не входять до переліку юридичних послуг, які вправі надавати адвокат при здійсненні своїх повноважень, що є грубим порушенням Присяги адвоката України та порушення правил адвокатської етики, що підриває авторитет адвокатуру України.
Як встановлено вище, за результатами розгляду скарг ОСОБА_1. на рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 27.01.2017 року про порушення відносно адвоката ОСОБА_1. та на рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю адвоката ОСОБА_1. Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури прийнято оскаржуване рішення №V-011/2017 від 30.05.2017 року, яким скарги адвоката ОСОБА_1. від 27.01.2017 року та 24.02.2017 залишено без задоволення, а рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області залишено без змін.
Так, в оскаржуваному рішенні відповідач дійшов висновку, що дії адвоката ОСОБА_1. свідчать про вчинення протизаконних дій при виконанні доручення ТОВ «Богадар». Адвокат ОСОБА_1. діяв протиправними засобами та методами для досягнення результату. Як адвокат, ОСОБА_1. мав усвідомлювати, що не може умисно вчиняти чи сприяти скоєнню його клієнтом або іншими особами правопорушень, а отже не мав права вдаватись до незаконних засобів досягнення бажаного результату по судовій справі, а був зобов`язаний відмовитись від такого вирішення навіть разі надходження такої пропозиції від інших осіб. Матеріалами дисциплінарної справи також підтверджено систематичні провокаційні дій адвоката ОСОБА_1 . пов`язані з протизаконним впливом на окремих осіб щодо схиляння їх до отримання хабарів та прикриття співпраці з правоохоронними органами, зокрема, відносно судді Житомирського районного суду ОСОБА_3., державного виконавця ОСОБА_5., тобто використання статусу адвоката не для здійснення незалежної професійної діяльності, захисту чи представництва, або надання інших видів правової допомоги клієнту. Фактично дії адвоката ОСОБА_1 є впливом на окремих осіб з метою схиляння їх до отримання неправомірної вигоди. Такі незаконні дії адвоката ОСОБА_1 . підривають авторитет адвокатури України, грубо порушують Присягу адвоката України та Правила адвокатської етики.
Відповідно до положень пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність — незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Згідно з частиною 1 статті 4 вказаного Закону адвокатська діяльність здійснюється на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів.
За змістом статті 21 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час здійснення адвокатської діяльності адвокат зобов`язаний, зокрема, дотримуватись присяги адвоката України та правил адвокатської етики, виконувати інші обов`язки, передбачені законодавством та договором про надання правової допомоги.
Відповідно до частини 3, 4 статті 6 Правил адвокатської етики, адвокат зобов`язаний не допускати в своїй професійній діяльності компромісів, що впливали б на його незалежність, з метою догодити суду, іншим державним органам, третім особам або клієнту, якщо такі компроміси розходяться з законними інтересами клієнта та перешкоджають належному здійсненню адвокатської діяльності.
Адвокат не повинен займатися іншою діяльністю, яка ставила б його в будь-яку залежність від інших осіб чи підпорядкувала б його вказівкам або правилам, які можуть увійти в суперечність з нормами чинного законодавства про адвокатуру та адвокатську діяльність і цими Правилами, або можуть іншим чином перешкоджати вільному й незалежному здійсненню ним адвокатської діяльності.
Так, частинами 2, 3 статті 7 вказаних Правил передбачено, що адвокат не може давати клієнту поради, свідомо спрямовані на полегшення скоєння правопорушень, або іншим чином умисно сприяти їх скоєнню його клієнтом або іншими особами.
Адвокат не має права в своїй професійній діяльності вдаватися до засобів та методів, які суперечать чинному законодавству або цим Правилам.
Згідно з частиною 1 статті 19 Правил адвокатської етики адвокату забороняється приймати доручення, якщо результат, якого бажає клієнт, або засоби його досягнення, на яких клієнт наполягає, є протиправними або якщо доручення клієнта виходить за межі професійних прав і обов`язків адвоката.
Відповідно до п. 2.1 ч. 2 ст. 43 Правил адвокатської етики в ході судового розгляду справи адвокат не повинен намагатися вплинути на рішення (вирок) суду позапроцесуальними засобами.
В той же час, колегія суддів зазначає, що враховуючи положення статті 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», встановлення факту вчинення адвокатом дисциплінарного проступку або відсутність складу дисциплінарного проступку в діях адвоката, що є підставою для прийняття дисциплінарною палатою кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури або Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури відповідних рішень, є виключним повноваженням зазначених органів адвокатського самоврядування.
Під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
При цьому рішення у дисциплінарній справі має бути вмотивованим. Під час обрання виду дисциплінарного стягнення враховуються обставини вчинення проступку, його наслідки, особа адвоката та інші обставини.
Аналогічний висновок викладений в постанові Верховного Суду від 05 червня 2019 року у справі № справа №826/5980/17.
Проаналізувавши оскаржуване рішення ВКДКА, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що останнє прийнято з урахуванням всіх наявних матеріалів та обставин, наданих та наявних у ВКДКА на час прийняття рішення, які були предметом розгляду під час дисциплінарного провадження у КДКА регіону та ВКДКА.
Зокрема, колегія суддів зазначає, що при винесенні оскаржуваного рішення ВКДКА, було враховано наявність в діях адвоката складу вчинення адвокатом дисциплінарного проступку, що згідно діючого законодавства є підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності, надано належну оцінку доводам, викладеним у скарзі ОСОБА_1 ., матеріалам дисциплінарної справи.
Враховуючи вищевикладене, є вірним висновок Окружного адміністративного суду міста Києва про те, рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №V-011/2017 від 30.05.2017 року, яким залишено без змін рішення дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 27.01.2017 року про порушення дисциплінарної справи відносно адвоката ОСОБА_1. та рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю адвоката ОСОБА_1., є правомірним та обґрунтованим.
Доводи апелянта обґрунтовані протиправністю притягнення його до дисциплінарної відповідальності за дії, які не пов`язані прямо з адвокатською діяльністю та є законними, колегія суддів відхиляє з підстав зазначених вище.
Також, посилання ОСОБА_1. на відсутність в тексті оскаржуваного рішення відомостей про кількість членів дисциплінарної палати, які приймали рішення, колегія суддів вважає необґрунтованим, оскільки наведені обставини не свідчать про неповноважність складу комісії при прийнятті оскаржуваного рішення. При цьому, позивач не оскаржує рішення ВКДКА № V- 011/2017 від 30.05.2017 з підстав порушення процедури його прийняття. Натомість доводи ОСОБА_1. про протиправність спірного рішення фактично ґрунтуються на запереченні його змісту по суті.
Крім того, слід звернути увагу на ті обставини, що відповідно до правил п. 41 «Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень» обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд. У випадку розгляду справи присяжними у своєму зверненні до присяжних суддя повинен чітко пояснити факти та питання, які присяжні повинні вирішити.
Таким чином, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, яким повно встановлено обставини справи та правильно застосовано норми матеріального і процесуального права.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, —
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2019 року — без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:

Категорія справи № 826/8426/17: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи з приводу забезпечення функціонування органів прокуратури, адвокатури, нотаріату та юстиції (крім категорій 107000000), зокрема у сфері; адвокатури.
Надіслано судом: 22.03.2019. Зареєстровано: 24.03.2019. Оприлюднено: 25.03.2019.
Номер судового провадження: не визначено
Державний герб України
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
25 лютого 2019 року № 826/8426/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М. при секретарі судового засідання Артеменко В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до (АДРЕСА_1) Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача(04070, м. Київ, вул. Борисоглібська, буд. 3) Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Житомирської області (10008, м. Житомир, вул. Бердичівська, буд. 28) ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5 ОСОБА_6 ОСОБА_7про визнання протиправним та скасування рішення,
від позивача — не з’явився,
від відповідача — Монакова Є.О.,
від третіх осіб — ОСОБА_9 (представник ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6)
від третьої особи — не з’явилися (ОСОБА_7, Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Житомирської області)
На підставі ч.1 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 25 лютого 2019 року проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) судове рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог ч.3 ст.243 названого Кодексу. Під час проголошення скороченого (вступної та резолютивної частин) судового рішення сторонам роз’яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту рішення.
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі — позивач) до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (далі — відповідач), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Житомирської області, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, в якому просить:
— визнати протиправним та скасувати рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №V-011/2017 від 30 травня 2017 року в частині відмови у задоволенні скарги щодо скасування рішення дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 27.01.2017 року та рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на зайняття адвокатською діяльністю адвоката ОСОБА_1
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.07.2017 року відкрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання.
В попередньому судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про залучення до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури Житомирської області та адвоката ОСОБА_7.
Крім того, в цьому ж засіданні представником відповідача заявлено клопотання про витребування у Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області доказів: належним чином засвідчених копій матеріалів дисциплінарної справи відносно ОСОБА_1
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.08.2017 року клопотання Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури щодо залучення до участі в справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача задоволено частково.
Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури Житомирської області та витребувано у Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області належним чином засвідчену копію матеріалів дисциплінарної справи відносно адвоката ОСОБА_1 за скаргою адвоката ОСОБА_7 від 03.01.2017 року (вх. номер скарги у УДКА Житомирської області №397/д від 11.01.2017 року).
У зв’язку із залученням третьої особи та необхідністю отримання витребуваних доказів судом оголошено про відкладення розгляду справи.
У судовому засіданні 25.10.2017 року судом розглянуто клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача громадянина України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6
За результатами розгляду зазначеного клопотання, судом постановлено ухвалу про залучення до участі у справі зазначених осіб та оголошено про відкладення розгляду справи у зв’язку із необхідністю ознайомлення із матеріалами справи представником третіх осіб.
Так, у судовому засіданні 01.02.2018 року заявлено клопотання про вступ у справу ОСОБА_7, в статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Судом задоволено вище зазначене клопотання та залучено ОСОБА_7, у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
У зв’язку із залученням третьої особи, судом оголошено про відкладення розгляду справи.
В судовому засіданні 26.03.2018 року, у зв’язку з поданими клопотаннями позивача та відповідача клопотань про розгляд справи у письмовому провадженні, та у зв’язку із неявкою третіх осіб, судом прийнято рішення про подальший розгляд даної справи в порядку письмового провадження.
В подальшому 02.04.2018 року представником третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача — ОСОБА_10 подано клопотання про вихід з письмового провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.04.2018 року задоволено клопотання представника третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача — ОСОБА_10 та призначено адміністративну справу до судового розгляду.
Представником третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача — ОСОБА_9, 16.08.2018 року подано заяву про відвід судді Окружного адміністративного суду міста Києва Клименчук Н.М. від розгляду адміністративної справи № 826/8426/17.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.08.2018 року зупинено провадження в адміністративній справі №826/8426/17 до вирішення заяви про відвід судді та ухвалено передати заяву про відвід судді в адміністративній справі №826/8426/17 на автоматичний розподіл для визначення судді для її розгляду, в порядку статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.09.2018 року для розгляду поданої заяви визначено суддю Шрамко Ю.Т.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.09.2018 року суддею Шрамко Ю.Т. відмовлено у задоволенні заяви представника третьої особи ОСОБА_9 про відвід судді Окружного адміністративного суду міста Києва Клименчук Н.М. від розгляду адміністративної справи №826/8426/17.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.09.2018 року суддею Клименчук Н.М. поновлено провадження у адміністративній справі №826/8426/17 та призначено до судового розгляду.
Представником третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача — ОСОБА_9, 25.02.2019 року заявлено клопотання про розгляд справи №826/8426/17 в колегіальному складі.
Протокольною ухвалою від 25.02.2019 року судом постановлено відмовити в задоволенні клопотання про колегіальний розгляд адміністративної справи №826/8426/17.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуване рішення порушує його права та охоронювані законом інтереси, є протиправним і необґрунтованим, у зв’язку з відсутністю порушення ним присяги адвоката України, Правил адвокатської етики та Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Позивач посилається, що в оскаржуваному рішенні конкретно не вказано за які дії, як адвоката, мають ознаки дисциплінарного проступку в розумінні статті 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Відповідач у запереченнях проти адміністративного позову просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі з тих підстав, що Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 на рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 27.01.2017 року та рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року правомірно та обґрунтовано прийнято рішення: скарги адвоката ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 27.01.2017 року про порушення дисциплінарної справи відносно адвоката ОСОБА_1 та рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на зайняття адвокатською діяльністю адвоката ОСОБА_1 залишено без змін.
Більш того, відповідачем зазначено, що ключовим моментом при винесенні оскаржуваного рішення, стала доведеність факту вчинення адвокатом дисциплінарного проступку і наявність підстав для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності, що підтверджується, зокрема матеріалами дисциплінарної справи.
Відтак, рішення Вищою кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури прийнято в межах наданих діючим законодавством повноважень, правомірно, відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням всіх поданих та наявних у Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури на час прийняття оскаржуваного рішення доказів, матеріалів, аргументів. А тому, твердження позивача з цього приводу є безпідставними та такими, що не відповідають дійсності.
Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Житомирської області на виконання вимог ухвали Окружного адміністративного суду від 02.08.2017 року направлено витребувані судом матеріали дисциплінарної справи відносно ОСОБА_1, при цьому підтримує позицію відповідача у даній справі та просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 за безпідставністю позовних вимог.
Представник третіх осіб на стороні відповідача, у судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог, посилаючись на доводи наведенні у письмових поясненнях та вказали про безпідставність позовних вимог. Крім того, представник третіх осіб зазначив, що 30.10.2018, Шевченківським районним судом м. Києва ухвалено виправдувальний вирок у справі № 761/34909/17 та визнано невинуватими у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 с. 15, ч. 4 ст. 190 Кримінального Кодексу України ОСОБА_11 та ОСОБА_3. Представник вказала, що судом, при прийнятті рішення встановлено ряд порушень з боку правоохоронних органів та заявника у кримінальному провадженні ОСОБА_1 Судом встановлено, що з боку потерпілого ОСОБА_1 вчинялася провокація підкупу. Серед іншого, представники третіх осіб на стороні відповідача зазначили, що такі незаконні дії адвоката ОСОБА_1 та працівників правоохоронних органів є предметом досудового розслідування у іншому кримінальному провадженні № 42017000000000507, в якому, треті особи на стороні відповідача, а саме: ОСОБА_3, ОСОБА_11, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_4 визнанні потерпілими.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.
ОСОБА_1, згідно рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області №10 від 02.12.2004 року, 24.12.2004 року видано свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю.
З матеріалів справи вбачається, що 11.01.2017 року (вх. №397д) адвокатом ОСОБА_7 подано скаргу до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області про притягнення адвоката ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальністю.
В подальшому, дисциплінарною палатою Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області винесено рішення від 27.01.2017 року, яким порушено дисциплінарну справу стосовно адвоката ОСОБА_1
Позивач, не погоджуючись з вищезазначеним рішенням від 27.01.2017 року про порушення стосовно нього дисциплінарної справи, подав 09.02.2017 року скаргу до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, в якій просив скасувати рішення про порушення дисциплінарної справи стосовно адвоката ОСОБА_1 та закрити дисциплінарне провадження.
За результатами розгляду скарги адвоката ОСОБА_7 від 11.01.2017 року, дисциплінарною палатою Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області винесено рішення від 24.02.2017 року, яким притягнуто адвоката ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення у вигляді позбавлення права на зайняття адвокатською діяльністю за порушення Присяги адвоката України, грубе порушення адвокатської етики та внесення відомостей про припинення права на зайняття адвокатською діяльністю надання до Єдиного реєстру адвокатів України.
Позивач, не погоджуючись з вищезазначеним рішенням від 24.02.2017 року про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю, подано 14.03.2017 року скаргу до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, в якій просив повністю скасувати рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року.
За результатами розгляду скарг ОСОБА_1 на рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 27.01.2017 року про порушення відносно адвоката ОСОБА_1 та на рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю адвоката ОСОБА_1, винесено рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №V-011/2017 від 30.05.2017 року, яким скарги адвоката ОСОБА_1 від 27.01.2017 року та 24.02.2017 залишено без задоволення, а рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області залишено без змін.
Позивач не погоджується з вказаним рішенням Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №V-011/2017 від 30.05.2017 року, вважає його неправомірним, необґрунтованим та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Підставою для звернення з заявою щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1, стали його систематичні та грубі порушення п. 2 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 4 та п. 8 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ч. З та ч. 4 ст. 6, ч. 2 ст. 7, п. 2.1. ч. 2 ст. 43 Правил адвокатської етики, використання ним свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, з метою вчинення дій, не пов’язаних з професійною адвокатською діяльністю, зокрема, систематичних провокацій у отриманні хабарів, шляхом зловживання довірою та у спосіб розкриття адвокатської таємниці, а також сприяння діяльності правоохоронним органам у їхньому викритті.
Як зазначено у скарзі адвоката ОСОБА_7, за заявами адвоката ОСОБА_1 було порушено ряд кримінальних проваджень, за фактами отримання хабарів, в яких ОСОБА_1 провокував осіб на отримання ними хабарів, сприяючи при цьому правоохоронним органам, тобто з метою їхнього подальшого викриття.
Так, адвокат ОСОБА_1 був заявником та потерпілим у кримінальній справі відносно судді Житомирського районного суду Житомирської області ОСОБА_4 Саме через провокаційні дії ОСОБА_1, які він вчиняв саме як адвокат при вирішенні судового спору в інтересах свого клієнта ТОВ «Кентавр», у співпраці з працівниками УСБУ в Житомирській області, суддю ОСОБА_4, у квітні 2010 року було затримано та обвинуваченню у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 368 КК України. 25 липня 2018 року, Апеляційним судом Вінницької області, кримінальну справу щодо судді ОСОБА_4 було направлено прокурору для організації додаткового розслідування.
Крім того, ОСОБА_1, також як адвокатом, було вчинено провокацію відносно державних виконавців Корольовського відділу державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції ОСОБА_5 та ОСОБА_6, яких адвокат ОСОБА_1 — як представник Об’єднання «Житомирагрошляхбуд», у листопаді 2012 року провокував на отримання від нього неправомірної вигоди. В результаті таких неправомірних дій з боку адвоката ОСОБА_1, на ОСОБА_6 та ОСОБА_5 було складено протоколи про адміністративні правопорушення, що пов’язані з корупцією. Скарга ОСОБА_5 до Європейського суду з прав людини була прийнята до комунікації та наразі знаходиться на розгляді Суду.
У вересні 2016 року, адвокат ОСОБА_1, як представник ТОВ «Богадар» вчинив провокацію підкупу щодо ОСОБА_3 та ОСОБА_11 В результаті провокації, яку здійснив адвокат ОСОБА_1, Генеральною прокуратурою України, обвинувальний акт щодо ОСОБА_3 та ОСОБА_11 було скеровано до Шевченківського районного суду міста Києва, який 30.10.2018 ухвалив виправдувальний вирок, котрим було визнано невинуватим як ОСОБА_3, так і ОСОБА_11, у вчиненні ними кримінального правопорушення, передбаченого ч. З ст. 15, ч. 4 ст. 190 КК України.
Також, за участю адвоката ОСОБА_1, протягом 2010-2019 років, аналогічні протиправні та провокаційні дії, з метою подальшого викриття вчинювалися ним по відношенню й до інших осіб, загальна кількість яких, протягом вказаного періоду складала вісім осіб, серед інших, зокрема: інспектора архітектурно-будівельного контролю м. Житомира ОСОБА_12, голови Володар-Волинської райдержадміністрації Житомирської області ОСОБА_13, начальника відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Коростишівської міської ради ОСОБА_14
Такі обставини свідчать про те, що дії адвоката ОСОБА_1 є не тільки систематичними провокаціями, а й містять ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ст. ст. 369 та 370 КК України, якими встановлена відповідальність за пропозицію, обіцянку або надання неправомірної вигоди службовій особі та провокацію підкупу.
Такі системні та неодноразові неправомірні дії адвоката ОСОБА_1 свідчать про використання ним свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю не для здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту, як це передбачено п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону Україні «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а для незаконного впливу на окремих осіб, з метою схиляння до отримання ними неправомірної вигоди для їхнього подальшого викриття та прикриття свідомої співпраці з правоохоронними органами.
Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та норми чинного законодавства з приводу даного спору, а також заслухавши пояснення представника відповідача, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог, зважаючи на наступне.
Згідно наданих доказів представником відповідача та представником третіх осіб установлено, що всі докази, зібрані під час досудового розслідування слідчими органами Генеральної прокуратури України та оперативними підрозділами СБУ у кримінальному провадженні № 42016000000002150, де адвокат ОСОБА_1 є заявником — є не тільки недопустимими у відповідності до ч. 2 ст. 86 КПК України, а й містять у собі, у порівнянні з іншими матеріалами та доказами, суттєві протиріччя, що також впливає на їх достовірність.
В поданих доказах міститься інформація про те, що ОСОБА_1 у рамках вказаного кримінального провадження виявив бажання та надав письмову згоду на залучення до конфіденційного співробітництва, будучи при цьому діючим адвокатом, в порушення вимог ч. 2 ст. 275 КПК України та п. З ч. 1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
З матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 систематично співпрацював з працівниками правоохоронних органів і вчинив провокацію злочину по відношенню до ОСОБА_3 та ОСОБА_11 у зв’язку з чим дисциплінарна палата Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області за скаргою захисника ОСОБА_11 — ОСОБА_7 своїм рішенням від 24.02.2017 притягнула адвоката ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності та наклала дисциплінарне стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю за порушення Присяги адвоката України, грубе порушення Правил адвокатської етики, що підриває авторитет адвокатури. З наведеними висновками погодилась і Вища Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, яка свої рішенням від 30.05.2017, залишила рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області без змін.
В наданих доказах міститься інформація й про те, що ОСОБА_1 має сумнівну репутацію, був причетний до шахрайства у 2010 році у кримінальній справі, після цього неодноразово систематично залучався до кримінальних справ в якості заявника чи потерпілого, в тому числі в порядку оперативного співробітництва, у зв’язку з обвинуваченням низки осіб у вчиненні корупційних правопорушень, при схожих обставинах. Такі обставини дають підстави для висновків про залежність та підконтрольність адвоката ОСОБА_1 правоохороним органам.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, загальні умови, підстави для притягнення та види дисциплінарної відповідальності адвоката регламентовано Розділом VI Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 року №5076-VI (далі — Закон).
При вирішенні питання про правомірність притягнення до дисциплінарної відповідальності слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов’язань та встановлення в діях або бездіяльності особи складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності.
Відповідно до положень статті 33 Закону, адвоката може бути притягнуто до дг відповідальності у порядку дисциплінарного провадження з підстав, передбачених цих Законом. Дисциплінарне провадження стосовно адвоката здійснюється кваліфікаційно-дисциплінарною: комісією адвокатури за адресою робочого місця адвоката, зазначеною в Єдиному реєстрі адвокатів України.
Дисциплінарне провадження — процедура розгляду письмової скарги, яка містить відомості про наявність у діях адвоката ознак дисциплінарного проступку.
Відповідно до пункту 1 статті 50 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури утворюється з метою визначення рівня фахової підготовленості осіб, які виявили намір отримати право на заняття адвокатською діяльністю, та вирішення питань щодо дисциплінарної відповідальності адвокатів.
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури підконтрольна та підзвітна конференції адвокатів регіону.
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури є юридичною особою і діє відповідно до цього Закону, інших законів України та положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури. Установчим документом кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури є положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, яке затверджується Радою адвокатів України (пункт 10, 11 цього Закону).
Пунктом 5 статті 50 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» до повноважень кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури належать: організація та проведення кваліфікаційних іспитів; прийняття рішень щодо видачі свідоцтва про складення кваліфікаційного іспиту; прийняття рішень про зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю; здійснення дисциплінарного провадження стосовно адвокатів; вирішення інших питань, віднесених до повноважень кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури цим Законом, рішеннями конференції адвокатів регіону, Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, Ради адвокатів України, з’їзду адвокатів України.
Згідно частиною 1 статті 34 Закону, підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку.
Дисциплінарним проступком адвоката є: 1) порушення вимог несумісності; 2) порушення присяги адвоката України; 3) порушення правил адвокатської етики; 4) розголошення адвокатської таємниці або вчинення дій, що призвели до її розголошення; 5) невиконання або неналежне виконання своїх професійних обов’язків; 6) невиконання рішень органів адвокатського самоврядування; 7) порушення інших обов’язків адвоката, передбачених законом.
Не є підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності винесення судом або іншим органом рішення не на користь його клієнта, скасування або зміна судового рішення або рішення іншого органу, винесеного у справі, в якій адвокат здійснював захист, представництво або надавав інші види правової допомоги, якщо при цьому не було вчинено дисциплінарного проступку.
Приписами частини першої статті 35 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що за вчинення дисциплінарного проступку до адвоката може бути застосовано одне з таких дисциплінарних стягнень: 1) попередження; 2) зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк від одного місяця до одного року; 3) для адвокатів України — позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України, а для адвокатів іноземних держав — виключення з Єдиного реєстру адвокатів України.
Водночас, положеннями статті 37 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, що дисциплінарне провадження складається з таких стадій: 1) проведення перевірки відомостей про дисциплінарний проступок адвоката; 2) порушення дисциплінарної справи; 3) розгляд дисциплінарної справи; 4) прийняття рішення у дисциплінарній справі.
Відповідно до статті 38 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» заява (скарга) щодо поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, реєструється кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури та не пізніше трьох днів з дня її надходження передається до дисциплінарної палати.
Член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за дорученням голови палати проводить перевірку відомостей, викладених у заяві (скарзі), та звертається до адвоката для отримання письмового пояснення по суті порушених питань.
Під час проведення перевірки член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури має право опитувати осіб, яким відомі обставини вчинення діяння, що має ознаки дисциплінарного проступку, отримувати за письмовим запитом від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, керівників підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об’єднань, фізичних осіб необхідну для проведення перевірки інформацію, крім інформації з обмеженим доступом.
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об’єднань, фізичні особи, яким надіслано запит члена дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, зобов’язані не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати відповідну інформацію, копії документів.
Відмова в наданні інформації на запит члена дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, передбачену законом.
За результатами перевірки відомостей членом дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури складається довідка, яка має містити викладення обставин, виявлених під час перевірки, висновки та пропозиції щодо наявності підстав для порушення дисциплінарної справи.
Заява (скарга) про дисциплінарний проступок адвоката, довідка та всі матеріали перевірки подаються на розгляд дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.
Предметом судового розгляду у даній справі є, зокрема, рішення ВКДКА, прийняте на четвертій стадії дисциплінарного провадження за результатами розгляду справи.
Відповідно до частини третьої статті 39 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення про порушення дисциплінарної справи або про відмову в порушенні дисциплінарної справи може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його прийняття до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури або до суду.
Відповідно до частини 1 статті 39 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» результатами розгляду заяви (скарги) про дисциплінарний проступок адвоката, довідки та матеріалів перевірки дисциплінарна палата кваліфікаційно-дисциплінарної комісія адвокатури більшістю голосів членів палати, які беруть участь у її засіданні, вирішує питання про порушення або відмову в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката.
Зокрема, згідно частиною 1 статті 41 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», за результатами розгляду дисциплінарної справи ДП КДКА приймає рішення про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку і застосування до нього дисциплінарного стягнення або про закриття дисциплінарної справи. Рішення дисциплінарної палати приймається більшістю голосів від її загального складу, крім рішення про припинення права на заняття адвокатською діяльністю, яке приймається двома третинами голосів від її загального складу.
Виходячи з положень статтей 40-41 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», саме за результатом розгляду дисциплінарної справи по суті, дисциплінарною палатою приймається рішення про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку і застосування до нього дисциплінарного стягнення або про закриття дисциплінарної справи у зв’язку із відсутністю підстав для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності.
Як зазначалось вище, підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку.
Як вбачається з матеріалів дисциплінарної cправи стосовно адвоката ОСОБА_1, суд зазначає, що скаржником — адвокатом ОСОБА_7 відповідно до вимог частини 2 статті 15 Правил адвокатської етики ініційовано процедуру примирення між ним і адвокатом ОСОБА_1, однак примирення не відбулось, у зв’язку з чим скаргу на дії ОСОБА_1 направлено до КДКА.
Вказану скаргу мотивовано тим, що між адвокатами ОСОБА_7 та ОСОБА_1 в ході участі в порушеному кримінальному провадженні № 42016000000002150 від 19.08.2016 року, виник конфлікт. Адвокат ОСОБА_7, здійснюючи захист ОСОБА_11 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 15, частиною 4 статті 190 Кримінального кодексу України, вказує на те, що зазначене кримінальне провадження порушено за заявою адвоката ОСОБА_1, який, діючи за дорученням, як представник ТОВ «Богадар», з метою сприяння у вирішенні судової справи в інтересах даного товариства, передав грошові кошти. Після передачі зазначеної суми ОСОБА_3 затримано працівниками правоохоронних органів. Саме такі провокативні дії адвоката ОСОБА_1 стали підставою для порушення кримінального провадження відносно ОСОБА_3 та ОСОБА_11
З матеріалів, наданих третіми особами на стороні відповідача вбачається, що адвокат ОСОБА_1, в порушення вимог ч. 2 ст. 275 КПК України та п. З ч. 1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» був залучений слідчими органами до негласного (конфіденційного) співробітництва з Генеральною прокуратурою України, в рамках кримінального провадження № 42016000000002150, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.08.2016. Інтерес ОСОБА_1 до вирішення питань, пов язаних з ТОВ «Богадар» у позапроцесуальний спосіб та надання коштів був направлений виключно на провокацію ОСОБА_3 та ОСОБА_11 по вчиненню протиправних дій. Обставини кримінального провадження № 42016000000002150 свідчать про те, що адвокат ОСОБА_1 протягом тривалого часу в порушення вимог спеціального законодавства постійно співпрацював з правоохоронними органами, з метою протиправного підбурювання інших осіб до вчинення злочинів, провокацій підкупи, для подальшого викриття правоохоронними органами цих осіб.
Суд приходить до висновку про те, що обставини наведені відповідачем та третіми особами на стороні відповідача переконливо, свідчать про те, що адвокат ОСОБА_1 тривалий час скоював провокації злочину, співпрацював з правоохоронними органами будучи адвокатом, що згідно з вимогами спеціального законодавства недопустимо. Системність, довготривалість та цілеспрямованість незаконних дій адвоката ОСОБА_1 свідчить про те, що притягнення його до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльність було законним та обгрунтованим.
Зі змісту скарги вбачаються систематичні провокаційні дії адвоката ОСОБА_1 з протизаконним впливом на окремих осіб щодо схиляння їх до хабарів та прикриття співпраці з правоохоронними органами. Скаржником наведено випадки використання ОСОБА_1 статусу адвоката не для здійснення незалежної професійної діяльності, захисту чи представництва або надання правової допомоги клієнту, а в інших протиправних цілях.
Так, матеріали справи свідчать, що членом дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області Єсіною О.П., за дорученням Голови дисциплінарної палати Денисенко Б.Д. від 16.01.2017 року, у відповідності до вимог статті 38 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», на підставі скарги ОСОБА_7, яка надійшла до ДП КДКА Житомирської області 16.01.2017 року (вх. №397д) ініційовано проведення перевірки відносно адвоката ОСОБА_1 щодо дотримання ним вимог Закону та наявність підстав для порушення дисциплінарної справи відносно нього.
У поясненнях адвокат ОСОБА_1 наголошує на тому, що він не порушував Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», не розголошував адвокатської таємниці, а діяв, як правосвідомий громадянин.
За результатами розгляду дисциплінарної справи, порушеної відносно адвоката ОСОБА_1, дисциплінарною палатою кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області 24.02.2017 року прийнято рішення, яким притягнуто адвоката ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності і застосовано до нього дисциплінарне стягнення у вигляді позбавлення права на зайняття адвокатською діяльністю за порушення Присяги адвоката України, грубе порушення правил адвокатської етики, що підриває авторитет адвокатури України.
Рішення обґрунтовано тим, що досліджені на засіданні дисциплінарної палаті матеріали свідчать про неналежне виконання адвокатом своїх професійних обов’язків, порушення адвокатом ОСОБА_1 вимог Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Правил адвокатської етики, Присяги адвоката України, що відповідно до п.п. 2, 3, 5 частини 2 статті 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» є підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності.
Дисциплінарна палата дійшла висновку про те, що дії ОСОБА_1 направлені не на використання свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю за призначенням, а для вчинення дій, не пов’язаних з такою діяльністю, тобто не для здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги, а для впливу на окремих осіб з метою схиляння їх до отримання неправомірної вигоди. Отже, такі дії не входять до переліку юридичних послуг, які вправі надавати адвокат при здійсненні своїх повноважень, що є грубим порушенням Присяги адвоката України та порушення правил адвокатської етики, що підриває авторитет адвокатуру України.
Крім того, Радою адвокатів України, у рішенні № 38 від 16.02.2017 встановлено, що дії адвоката ОСОБА_1 вчиняються ним поза межами спеціального законодавства. Правил адвокатської етики, а також актів Ради адвокатів України та за своїми зовнішніми та внутрішніми ознаками, дії адвоката ОСОБА_1 є ніщо іншим, як співробітництво з оперативними підрозділами, що є неприпустимим. Також вказаним рішенням встановлено факт тиску на органи адвокатського самоврядування, у контексті розгляду питання притягнення адвоката ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, що є неприпустимим.
Відповідно до положень пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність — незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Згідно з частиною 1 статті 4 вказаного Закону адвокатська діяльність здійснюється на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 32 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» на адвоката може бути накладено дисциплінарне стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю у разі порушення присяги адвоката, систематичного або грубого одноразового порушення правил адвокатської етики, що підриває авторитет адвокатури України.
Відповідно до частини 3, 4 статті 6 Правил адвокатської етики, адвокат зобов’язаний не допускати в своїй професійній діяльності компромісів, що впливали б на його незалежність, з метою догодити суду, іншим державним органам, третім особам або клієнту, якщо такі компроміси розходяться з законними інтересами клієнта та перешкоджають належному здійсненню адвокатської діяльності.
Адвокат не повинен займатися іншою діяльністю, яка ставила б його в будь-яку залежність від інших осіб чи підпорядкувала б його вказівкам або правилам, які можуть увійти в суперечність з нормами чинного законодавства про адвокатуру та адвокатську діяльність і цими Правилами, або можуть іншим чином перешкоджати вільному й незалежному здійсненню ним адвокатської діяльності.
Так, частинами 2, 3 статті 7 вказаних Правил передбачено, що адвокат не може давати клієнту поради, свідомо спрямовані на полегшення скоєння правопорушень, або іншим чином умисно сприяти їх скоєнню його клієнтом або іншими особами.
Адвокат не має права в своїй професійній діяльності вдаватися до засобів та методів, які суперечать чинному законодавству або цим Правилам.
Згідно з частиною 1 статті 19 Правил адвокатської етики адвокату забороняється приймати доручення, якщо результат, якого бажає клієнт, або засоби його досягнення, на яких клієнт наполягає, є протиправними або якщо доручення клієнта виходить за межі професійних прав і обов’язків адвоката.
На підставі встановлених фактичних обставин справи, характеру та суті правовідносин, що склалися між учасниками адміністративного процесу, суд дійшов висновку про те, що в даній адміністративній справі оскаржуване рішення ВКДКА прийнято з урахуванням всіх наявних матеріалів та обставин, наданих та наявних у ВКДКА на час прийняття рішення, які були предметом розгляду під час дисциплінарного провадження у КДКА регіону та ВКДКА.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №V-011/2017 від 30.05.2017 року, яким залишено без змін рішення дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 27.01.2017 року про порушення дисциплінарної справи відносно адвоката ОСОБА_1 та рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю адвоката ОСОБА_1, правомірним та обґрунтованим.
При цьому принцип обґрунтованості рішення суб’єкта владних повноважень полягає в тому, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, на оцінці всіх фактів та обставин, що мають значення. В рішенні № 37801/97 від 01 липня 2003 року по справі «Суомінен проти Фінляндії» Європейський суд вказав, що орган влади зобов’язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень, а рішення від 10 лютого 2010 року у справі «Серявін та інші проти України ЄСПЛ відзначив, що у рішеннях судів та органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. У рішенні від 27 вересня 2010 року по справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» Європейський суд зазначив, що призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.
З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що встановлення складу дисциплінарного проступку, а також наявності або відсутності підстав для прийняття відповідного рішення, є виключним (дискреційним) повноваженням відповідної КДКА, як органу адвокатського самоврядування.
Оцінюючи аргументи сторін, слід зазначити, що дисциплінарною палатою КДКА Житомирської області та Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури досліджено обставини подій, викладених у скарзі, встановлено фактичні дані, надано належну оцінку поясненням всіх учасників та обрано відповідне дисциплінарне покарання.
Щодо посилання позивача на те, що відповідачем порушено п.3.2 Регламенту ВКДКА, розмістивши на сайті та указавши в листі за вих.№911 від 18.05.2017 року неповну та неточну інформацію щодо порядку денного засідання ВКДКА, суд зазначає наступне.
Відповідно до Регламенту ВКДКА, затвердженому рішенням Ради адвокатів України від 4-5 липня 2014 року №78 (із подальшими змінами) про місце, день, час та перелік питань порядку денного засідання ВКДКА, члени ВКДКА та інші особи, які мають право брати участь у засіданнях, повідомляються із зазначенням місця, дня та часу проведення засідання, не пізніше як за десять днів до дня його проведення шляхом повідомлення, відправленого засобами поштового зв’язку або кур’єром, або електронною поштою та розміщення інформації на офіційному сайті ВКДКА.
Суд не бере до уваги такі посилання позивача, оскільки останній сам зазначає, що ним отримано листа від 18.05.2017 року №911, яким його завчасно повідомлено про місце, день та час проведення засідання та не наводить, в чому саме допущено порушення відповідачем положень Регламенту.
Також позивач посилається на порушення відповідачем частини 2 статті 42 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», що не відповідає дійсності, оскільки матеріали дисциплінарної справи з КДКА Житомирської області надійшли до ВКДКА 13.03.2017 року, доручені 10.04.2017 року члену ВКДКА та розглянуті на наступному засіданні у травні 2017 року.
З огляду на вирішальні чинники правовідносин та характер спору, беручи до уваги сукупність вищевикладених обставин, суд приходить до висновку, що системний аналіз правових норм при застосуванні до правовідносин, що є предметом судового дослідження, та встановлені обставини у справі свідчать про обґрунтованість висновків рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №V-011/2017 від 30.05.2017 року в частині відмови у задоволенні скарги щодо скасування рішення дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 27.01.2017 року та рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області від 24.02.2017 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на зайняття адвокатською діяльністю адвоката ОСОБА_1
Факти, які викладені у заяві адвоката ОСОБА_7, щодо неправомірних дій ОСОБА_1, які полягали у систематичних провокаціях підкупу широкого кола осіб знайшли своє підтвердження у рішеннях органів адвокатського самоврядування.
Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішення суб’єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративного судочинства.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Доводи позивача не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду справи, тому у суду відсутні підстави для задоволення позову і визнання протиправним та скасування рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №V-011/2017 від 30.05.2017 року.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи те, що у задоволенні позову слід відмовити, судові витрати відшкодуванню позивачу не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 5-11, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ((АДРЕСА_1) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 — 297 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 07.03.2019 року.
Суддя Н.М. Клименчук
Оставить заявку на звонок:
Карта проезда: