Законом передбачено, що потерпілий може пред’явити позов про відшкодування шкоди під час розслідування кримінальної справи ще на стадії слідства, тобто подати позовну заяву слідчому. Як адвокат по ДТП, я стикаюся в своїй практиці з випадками, коли потерпілі, які не мають на стадії слідства адвоката, втрачають цей момент. У даній статті хотілося б торкнутися відшкодування шкоди у кримінальній справі про ДТП.
Слідчі і суди грішать тим, що не дуже охоче хочуть приймати такі позови, спрощуючи тим самим собі роботу. І навіть судді часом спрощують собі процес, пропонуючи залишити позов без розгляду, з тим, щоб подати його потім після вироку в порядку цивільного судочинства. А потерпілий втрачає можливість зібрати докази кримінально-процесуальними методами руками слідства, а також схилити винуватця до певних кроків на зустріч добровільного відшкодування заподіяної шкоди.
Можна заощадити кошти і час, не чекаючи вироку у кримінальній справі про ДТП з тим, щоб потім подати документи в страхову компанію або подати позов до винуватця ДТП в порядку цивільного судочинства. Як правило, подавати позов потрібно безпосередньо на досудовому слідстві, забезпечуючи призначення необхідних судових експертиз слідчим і безкоштовно (товарознавчих, психологічних, економічних і т.д.), а також збір і долучення до матеріалів кримінальної справи необхідних доказів.
Крім того, при подачі цивільного позову про відшкодування заподіяної шкоди винуватцем ДТП заявник подає його не в суд, а безпосередньо слідчому, частина доказів можна забезпечити шляхом подачі слідчому клопотань про витребування документів, строки розгляду таких позовів у кримінальній справі, як правило, менше ніж в цивільному процесі.
Єдиною перешкодою для подання та розгляду позову в кримінальній справі може служити небажання слідчого або суду обтяжувати себе розглядом позову, однак ця перепона переборна — при належній старанності і принциповості адвокатів потерпілого виходить очікуваний результат.
