Ретельно вибирайте страхову
Цього року Верховний суд змінив свою думку на протилежну щодо порядку відшкодування шкоди від ДТП, з урахуванням наявності Полісу страхування відповідальності у винуватця ДТП.
З 2016 року, ВСУ (справа 6-2587цс15 від 23.12.2015 р, справа 6-2808цс15 від 20.01.16 р) було висловлено позицію про те, що потерпілий і страховик (який виплатив відшкодування) має право вибирати з кого стягувати відшкодування — зі страховою винуватця або безпосередньо з самого винуватця ДТП (незалежно від того застрахована у нього відповідальність чи ні).
Можна було, минаючи «неживу» страхову компанію, вимагати відшкодування в повному обсязі з винуватця ДТП. В цьому році, рішенням у справі 755/18006/15-ц від 04.07.2018 року ВСУ змінив свою позицію, визнавши існуючу раніше практику суперечить змістом страхування відповідальності і приводить до безглуздості такого інституту, як страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів.
Тепер знову знайшло сенс положення ст.1194 Цивільного кодексу про те, що особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, зобов’язана відшкодувати лише різницю між реальним збитком і страховим відшкодуванням (в рамках страхового ліміту) — якщо такого не вистачає.

Загалом, вважаю, ситуація змінилася в кращу сторону. Однак тепер виникає інша проблема, яка законом не врегульована — без проблем ж у нас не можна. Придумати чіткий діючий механізм з першого разу наші законодавці не в силах. Виникає питання, що робити потерпілому, якщо страхова компанія винуватця ДТП — не платить. Наприклад, юридично ще не банкрут, а по суті вже звернув свою діяльність або «ледве КАПТ», тіпає потерпілим нерви і знущається. Адже згідно із законом МТСБУ платить тільки за страховиків, які ліквідовані або банкрути і те, якщо недостатньо коштів або майна такого страховика. Дуже рідко МТСБУ за своєю ініціативою приймає рішення платити за горе-страховиків до їх ліквідації та то тільки малу частину від всього збитку.
Таким чином, жити зовсім простіше не стало. Якщо Ви нарвалися на винуватця ДТП з полісом «дохлої» страхової, то доведеться сьорбнути фунт лиха і повозитися.
Настійно рекомендую всім — ретельно вибирайте страхову компанію, в якій купуєте Поліс автоцивілки !!! Не купуйте його де попало, на дорогах, «купившись» на дешевизну тощо. Адже учасником ДТП може стати хто завгодно — сьогодні ви можете бути винуватцем, а завтра потерпілим. Тому, не потрібно купувати автоцивілку «для галочки» від поліції, а усвідомлено підходити до вибору страхової компанії. Тоді і страховий ринок буде більш дисциплінованим і відносини між людьми більш цивілізованими. Ну і купуйте Поліс добровільного страхування відповідальності, який підвищує ліміт зі 100 тис., Наприклад до 500 тис. (100 тис часто не вистачає) — він коштує копійки, а відчуваєш себе з ним набагато впевненіше.